Toplum

Almanya’da Bir Ailenin Yıllık Enerji Masrafı 6 Bin 92 Euro’ya Yükseldi

Almanya’da yapılan örnek bir araştırmada, 2022 Ocak ayı itibariyle bir ailenin ödediği yıllık enerji ücretlerinin 6 bin 92 Euro’ya yükseldiği belirtildi.
02 Şubat 2022
@Shutterstock

Almanya’da enerji fiyatları rekora koşuyor. Check24 adlı karşılaştırma portalında yapılan örnek bir araştırmada ocak ayı itibariyle örnek olarak bir ailenin yıllık enerji giderlerinin 6 bin 92 Euro’ya yükseldiği hesaplandı. Bunun 2021 Ocak ayına kıyasla yüzde 57 veya 2 bin 201 Euro daha fazla olduğu aktarıldı.

“Enerji fiyatları hiç olmadığı kadar pahalaştı”

Check24 Genel Müdürü Steffen Suttner, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Enerji fiyatları hiç olmadığı kadar pahalaştı. Neredeyse tüm enerji kaynakları geçtiğimiz haftalarda en yüksek seviyelerine ulaştı. Bunlar, aynı zamanda enflasyonun da yükselmesinde başrol oynuyor.”

Kalorifer yakıtı birinci sırada

En yüksek artışın ise yakıt fiyatlarında olduğu göze çarptı. Buna göre kalorifer yakıtı fiyatlarının yüzde 107 arttığı aktarıldı. 2021 Ocak’ta örnek bir aile ortalama olarak bin 193 Euro öderken, bu ücret mevcut durumda 2 bin 472 Euro’ya yükseldi.

akaryakıtta yüzde 25’lik artış

Akaryakıt fiyatlarında da yüzde 25’lik bir artış söz konusu. Geçtiğimiz yılın ocak ayında örnek bir aile akaryakıt için bin 189 Euro harcarken, bu ücrette de mevcut durumda 301 Euroluk artış olduğu aktarıldı.

elektrik fiyatında yüzde 41’lik artış

Son olarak elektirk fiyatları da büyük artış gösterdi. 5 bin kilovat saat başına ücret 2 bin 130 Euro olarak tespit edildi. Bu da geçtiğimiz yıla oranla yüzde 41’lik bir artış olarak göze çarptı.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş