Gündem

Werner Kogler Başörtüsü Yasağına Yeşillerin Onayını Açıkladı

Avusturya’da ÖVP’nin, Yeşillerin öğretmenlere yönelik başörtü yasağını onaylaması durumunda ORF Vakfı’nda söz sahibi olacağını teklif ederek pazarlık yapması hakkında Yeşiller Partisi lideri Werner Kogler açıklamalarda bulundu.
Ramazan Koç
06 Şubat 2022
Wegner Kogler Im Zentrum programında açıklamalarda bulundu. Foto:Wegner Kogler twitter

Avusturya’da ÖVP ve Yeşiller Partisi arasında yapılan ve gizli tutulan başörtüsü yasağı anlaşması gündem olmaya devam ediyor. Yeşiller Partisi lideri Werner Kogler, 30 Ocak 2022 tarihinde ORF’de yayımlanan “Im Zentrum” programına katılarak açıklamalarda bulundu.  Kogler, Yeşiller Partisi’nin itibarını korumak, iddiaları yanıtlamak ve anlaşmayı neden kabul ettiğini açıklamak için çıktığı programda şu şekilde konuştu: “Müzakerelerin sonunda geriye kalanlar ÖVP’nin gerçekten istediklerinin sadece bir kısmıydı. ÖVP’nin asıl istedikleri öğretmenler için de yasal bir başörtüsü yasağıydı. Sonuç olarak Yeşiller Partisi adına tavizler vardı, çünkü Bazı konular haftalarca dönüp dolaştığında birinin çantayı kapatması gerekiyordu.” Kogler konuşmasında, ÖVP’nin ORF Vakfı’nda Yeşillerin söz sahibi olmasını onaylamasıyla, aslında Yeşillerin ÖVP’yi kandırdığını söyledi.

Yeşiller Lideri Wegner Kogler Foto: Twitter

Kogler, “İlk olarak, kanaatimizce bu yasağın Anayasa Mahkemesi önünde asla duramayacağı kesinlikle açıktı. İkincisi, bu nedenle hiçbir siyasi bunu yapamayacaktır, çünkü bu kesinlikle yasa dışıdır.” diye devam etti.

PARTİ İÇİNDE GÜVEN KAYBI

Tabandaki birçok kişinin, aynı zamanda birçok yetkilinin bu anlaşmadan haberinin olmaması Yeşiller Partisi mensupları arasında da güven kaybına neden oldu.

Başbakan Yardımcısı Kogler ve Yeşiller Kulüp Patronu Sigrid Maurer, 13 Ocak 2020’de yapılan bir toplantıda federal yöneticilerine bu konuyla ilişkin bilgilendirme yaptıklarını savundu. Ancak koalisyon anlaşmasına oy veren Federal Kongre’ye tek kelime dahi edilmediği söylendi.

IGGÖ ANAYASA MAHKEMESİ KARARINA DİKKAT ÇEKTİ

2020 yılında İslam dinî cemaati IGGÖ başörtüsü yasağına ilişkin şikâyeti Anayasa Mahkemesi’ne (VfGH) sunmuştu. IGGÖ gündemdeki tartışmaya dair sosyal medya kanalları aracılıyla şu açıklamada bulundu: “İlkokullarda başörtüsü yasağı olarak adlandırılan yasağa karşı Anayasa Mahkemesi’ne yaptığımız başarılı başvurunun arka planı, kız çocuklarında erken başörtüsü takılmasının savunulması değildi: Aksine IGGÖ, yasağın 14 yaşına kadar olan kız çocuklarına ve o dönemdeki öğretmenlere uzatılmasını engellemek istedi. Aralık 2020’de yasa anayasaya aykırı bulunarak yürürlükten kaldırıldığında Anayasa Mahkemesi’nin gerekçesi kesindi: ‘Başörtüsü yasağı, dinî özgürlük hakkıyla bağlantılı olarak eşitlik ilkesini ihlal eder.” Anayasa Mahkemesi’nin bu kararıyla bu konudaki planların masadan kalktığını varsayıyoruz.

IGGÖ açıklaması

Avusturya’da ÖVP ve Yeşiller koalisyon hükûmeti 1 Ocak 2020’de tarafların anlaşmasıyla kurulmuş, iki partinin hükümet programında sözde “siyasal İslam”la mücadele ve ilkokullarda uygulanan başörtüsü yasağının ortaokullara da getirilmesi yer almıştı. Anayasa Mahkemesi’nin ilkokullarda uygulanan başörtüsü yasağını anayasaya aykırı bulması nedeniyle başörtüsü yasağının eğitim sisteminin ileri kademelerinde uygulanmasının önü kesilmişti.

“ORF Avusturyalılara Aittir, Partilere Değil!”

Yaşanan skandalın ardından pazarlık konusu olan ORF Vakfı da bir basın açıklamasında bulundu. ORF Yayın Kurulu basın açıklamasında ORF’nin siyasiler için pazarlık konusu olmasından son derece öfkeli ve rahatsız olduklarını ve tarafsız olmaktan asla taviz vermeyeceklerini duyurdu.

Açıklamada, ÖVP ve Yeşiller arasında yapılan bu gizli anlaşmanın kesinlikle anayasaya aykırı olduğu belirtildi. Yayın Kurulu açıklamada şunları ifade etti: “ORF ne hükûmetin yardımcı organı ne de partilerin veya hükûmetin personel kararları alma yetkisine sahip olduğu bir siyasi cephe örgütüdür. ORF, Avusturyalılara aittir, partilere değil!” (ik)

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş