Gündem

Danimarka’da Dinî Konuşmaların Suç Sayılması Kesinleşti

Danimarka’da 2016 yılında ceza kanununa eklenen “dinî vaazların” suç sayılması hakkındaki hükmün ülkede aynen devam ettirilmesi kesinleşti.
Şevki Şahin
08 Şubat 2022
Danimarka 2016 yılında, dinî konuşmaları suç kabul eden yasayı sürekli hâle getirdi. Çok muğlak olan yasayla, normalde suç olmayan ifadeler, imamlar söz konusu olunca suç olarak kabul ediliyor. @shuttrerstock

Danimarka’da hükümetin din görevlilerinin yaptıkları vaazlardaki bazı ifadelerin suç sayılmasına ilişkin 2016 yılında yürürlüğe koyduğu kanunun aynen yürürlükte kalması kesinleşti. Kanun, özellikle Müslümanları ve camilerde görevli imamlarla vaizleri hedef alıyordu.

Danimarka İnsan Hakları Enstitüsü, kanunun çok kapalı olduğunu ve savcılarla polisin, neyi neye göre suç sayabileceklerinde zorlandıklarını açıkladı.

2016 yılında çıkarılan yasa ile dinî görevlilerin, “Danimarka yasalarını ihlal etme çağrısı yapmaları veya yasa dışı eylemleri desteklemeleri” suç sayılmıştı. Zaten suç olan bir konunun ek olarak dinî görevlilere atfen suç sayılması, kanun hakkında şüpheleri hep gündemde tutmuştu. Hükümet bu yüzden konunun yeniden görüşülmesi için danışmalarda bulunmuştu. Konuya ilişkin kesin bir çözüm bulunamayınca da kanun aynen bırakıldı.

Danimarka İnsan Hakları Enstitüsü Müdürü Louise Holck ise yaptığı açıklamada, bu zamana kadar sadece bir davada gündeme gelen kanunun işlevsiz olduğunu, hatta, Danimarka’da normalde suç sayılmayan ifadelerin, din adamları tarafından söylenmesi durumunda suç sayılmasının sorunlu olduğuna dikkat çekti.

Loiuse Holck, yasanın muğlak ifadeler içerdiğini, bu yüzden de şahısların ifade ve dini özgürlüğünü kısıtlamaksızın yeniden düzenlenmesini istedi.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş