Gündem

Almanya’da Cumhurbaşkanı Yeniden Frank-Walter Steinmeier Oldu

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier Federal Kongre tarafından ikinci kez cumhurbaşkanlığına seçildi.
13 Şubat 2022
Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ikinci kez Almanya Federal Cumhurbaşkanı olarak seçildi. @bundespraesident.de/

Almanya Federal Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonuçlandı. Mevcut Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ikinci kez cumhurbaşkanlığına seçildi. Steinmeier, iktidar partilerinin yanı sıra ana muhalefet Hristiyan demokratlardan da oy aldı. Hristiyan demokratlar, “Geçtiğimiz 5 yılda bizim adayımız olarak Frank-Walter Steinmeier görevini hakkıyla icra etti. Hristiyan demokratlar olarak yapıcı muhalefet yapacağız. Bir 5 sene daha görevine devam etmesi lazım.” diyerek kendi adaylarını koymamışlardı.

Almanya Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde Berlin Sankt Marienkirche’de dinî ayin yapıldı. Ayine Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ile bitlikte tüm Anayasal organların temsilcileri katıldı. Bu temsilciler arasında Federal Meclis Başkanı Bärbel Bas, Federal Başbakan Olaf Scholz, Eyaletler Meclisi Başkanı Bodo Ramelow ve Federal Anayasa Mahkemesi Başkanı Stephan Harbarth da vardı. Öte yandan, Kilisede yapılan ayine, Yahudilerle Müslümanların temsilcileri de yer aldı. Ancak, Müslümanları temsilen çok tartışılan birinin temsilci olarak yer alması eleştirilere sebep oldu.

Oyların Çoğunu Aldı

İkinci kez Cumhurbaşkanlığına seçilen Frank-Walter Steinmeier 1472 delegeli Federal Kongre’nin (Bundesversammlung) 1045 delegesinin oyunu alarak cumhurbaşkanı oldu. Federal Kongre’de 736 federal milletvekilinin yanı sıra 16 eyalet parlamentosu tarafından gönderilen eyalet delegeleri yer alıyor. Önceki Başbakan Angela Merkel de Federal Kongre’de üye olarak yer aldı. Oylama sonuçlarının açıklaması sırasında Federal Meclis Başkanı Bärbel Bas Merkel’i takdim etti. Merkel delegelerin yoğun alkışı ile karşılandı.

Almanya cumhurbaşkanlığı seçimlerinde diğer adayların aldıkları oy ise şöyle:
Sol Parti’nin adayı Gerhard Trabert: 96, AfD’nin adayı Max Otte: 140,  Özgür Seçmenlerin adayı: Stefanie Gebauer 58.

 

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Almanya’da 1 Haziran’dan İtibaren Neler Değişecek?

Almanya’da 1 Haziran 2022'den itibaren tüketiciler için çok şey değişecek. Aylık 9 Euro’luk ulaşım biletinin yanı sıra benzin fiyatları ucuzlayacak, bazı ülkelerden alınan yabancı ehliyetler kolayca değiştirilebilecek. 3. aşı yaptırmayanların aşı sertifikaları geçersiz sayılacak.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş