Gündem

Alman Hükûmeti Resmen Açıkladı: Asgari Ücret 2 Bin Euro Oluyor!

Almanya’da hükûmet asgari ücretin 1 Ekim tarihi itibariyle aylık ortalama 2 bin 88 Euro'ya çıkarılmasını onayladı.
23 Şubat 2022
@Shutterstock

Almanya’da bugün toplanan Bakanlar Kurulu asgari ücrete yapılacak zammı görüştü. Toplantı sonrası, saat başı asgari ücretin 12 Euro’ya yükseltilmesi kesin olarak karara bağlandı. Uygulamanın 1 Ekim 2022 tarihi itibariyle yürürlüğe gireceği açıklandı. Buna göre tam zamanlı bir işte çalışan bir kişinin aylık kazancı 2 bin 88 Euro’yu bulacak.

“vatandaşlar daha yüksek asgari ücreti hak etti”

Federal Çalışma Bakanı Hubertus Heil, kararlaştırılan yeni asgari ücretle alakalı yaptığı açıklamada, “Almanya’da vatandaşlar daha yüksek asgari ücreti hak etti.” ifadelerini kullandı. Bakanlar Kurulu’nda kararlaştırılan yeni asgari ücretin son olarak Federal Meclis’ten de geçmesi gerekiyor. Yeni asgari ücret yasasının koalisyon partilerinin çoğunlukta olduğu meclisten geçmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Mevcut durumda asgari ücret 9,82 Euro

Almanya’da mevcut durumda asgari ücret 9,82 Euro olarak uygulanıyor. Temmuz 2022 itibariyle bu ücret 10,45 Euro’ya çıkacak. Halen yürürlükteki uyuglamaya göre tam zamanlı bir işte çalışan ve saat başı 9,82 Euro alan bir kişinin aylık kazancı bürüt bin 621 Euro olarak ödeniyor.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Kardeşlik ve Dayanışma Coşkusu

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Kardeşlik ve Dayanışma Günü Belçika’nın Hasselt kentinde binlerce kişinin katılımı ile yapıldı.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş