Gündem

Almanya’da 16 Yaşındaki Emine’ye Başörtüsü Engeli: Spor Salonuna Alınmadı

Almanya’da 16 yaşındaki Emine Toprak, başörtüsü nedeniyle spor salonuna alınmadı. Spor salonu sahibi Andreas Maslanka, ırkçılık ifadelerini reddederken, başörtüsüyle spora güvenlik nedeniyle karşı çıktıklarını iddia etti.
23 Şubat 2022

Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletindeki Essen şehrinde 16 yaşındaki Emine Toprak ırkçılığa maruz kaldı. Kick boks öğrenmek için gittiği ve babasının daha önce arayıp bilgi aldığı spor salonunda, kick boks yapmasına müsade edilmedi. Buna neden olarak ise başörtüsü gösterildi.

“Bu apaçık bir ırkçılıktır”

Baba Resul Toprak olay sonrası büyük üzüntü yaşarken, “Bu apaçık bir ırkçılıktır. Ben söz konusu spor salonuna gitmeden önce arayıp çocuğumun başörtülü olarak spor yapmasıyla ilgili bilgi almıştım. Okulda spor ve yüzme derslerine de bu şekilde katıldığını dile getirmiştim.” diye kaydetti.

“güvenlik nedeniyle karşı çıktık”

Fakat kick boks deneme antrenmanı için spor salonuna giden Emine Toprak, burada bambaşka bir manzarayla karşılaştı. Spor salonu yetkilileri, deneme antrenmanı yapmasına izin vermedi.

Konuyla ilgili açıklama yapan spor salonu sahibi Andreas Maslanka, ırkçılık ifadelerini reddederken, başörtüsüyle spora güvenlik nedeniyle karşı çıktıklarını iddia etti.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş