Gündem

AB: Ukrayna’dan Kaçan Herkes Derisinin Rengine Bakılmaksızın AB’ye Alınmalıdır

AB Komisyonu, savaştan kaçarak AB ülkelerine girmek isteyen Afrikalıların ayrımcılığa uğradığı haberleri üzerine, "Ukrayna'daki şiddetten kaçan herkesin uyruğuna veya derisinin rengine bakılmaksızın AB'ye erişimine izin verilmeli" açıklamasını yaptı.
02 Mart 2022
@aa

Avrupa Birliği Komisyonu, savaştan kaçarak AB ülkelerine girmek isteyen Afrikalıların ayrımcılığa uğradığı haberleri üzerine, “Ukrayna’daki şiddetten kaçan herkesin uyruğuna veya derisinin rengine bakılmaksızın AB’ye erişimine izin verilmeli” açıklamasını yaptı. AB Komisyonu sözcülerinden Anitta Hipper, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in “(Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin’in bombalarından kaçan herkes Avrupa’ya gelebilir. Barınmak isteyen herkesi koruyacağız ve ülkelerine gitmek isteyenlere yardım edeceğiz.” açıklamasında bulundu.

“şiddetten kaçan herkesin AB’ye erişimine izin verilmelidir”

“AB üyesi ülkeler, Ukrayna’daki savaştan kaçıp sınırlarına gelen herkese eşit muamele sağlanması taahhüdüne bağlıdır.” ifadesini kullanan Hipper, bunun uluslararası yükümlülüklerle uyumlu olduğunu vurgulayarak şunları kaydetti: “Ukrayna’daki şiddetten kaçan herkesin uyruğuna, etnik kökenine veya derisinin rengine bakılmaksızın AB’ye erişimine izin verilmelidir. Üçüncü ülke vatandaşlarının güvenli şekilde gelmelerinin sağlanması için tüm seviyelerde AB üyesi ülkeler, Ukrayna ve Moldova ile temastayız. AB, Ukrayna’daki savaştan kaçan herkese erişim imkanı verilmesine bağlıdır.”

 “Afrikalılar evlerine güven içinde dönmek için eşit fırsatlara sahip olmalıdır”

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell de Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitri Kuleba’nın sosyal medyada yaptığı “Tahliye arayışında olan Afrikalılar dostlarımızdır ve evlerine güven içinde dönmek için eşit fırsatlara sahip olmalıdır.” açıklamasını alıntılayarak kendi hesabından paylaşımda bulundu. Borrell, Twitter mesajında, “Kuleba’nın mesajı çok açıktır: Ukrayna’dan tahliye arayışındaki Afrikalılara, evlerine güvenle dönmeleri için eşit fırsat sunulmaktadır. Ukrayna hükûmetinin bu konudaki çabalarına müteşekkiriz.” ifadesini kullandı.

“savaştan kaçan herkese aynı desteği vermeye çağırıyoruz”

Afrika ülkeleri, Rusya’nın saldırdığı Ukrayna’dan kaçmaya çalışan Afrikalıların sınırlarda yaşadığı ayrımcılığa Birleşmiş Milletler (BM) de tepki göstermişti. Afrika Birliği (AfB), “Tüm devletleri uluslararası hukuka saygı duymaya ve savaştan kaçan herkese ırksal kimliklerine bakılmadan aynı desteği vermeye çağırıyoruz.” açıklamasında bulunmuştu. Rusya saldırısı sonrası birçok ülkenin güvenlik nedeniyle Ukrayna’ya uçuşlarını durdurması hem ülkedeki yabancılar hem de Ukrayna vatandaşlarını sınır hatlarına yöneltti. Polonya, Slovakya, Macaristan, güneybatısında ise Romanya ve Moldova’ya komşu olan Ukrayna’dan ayrılmaya çalışanlar bu ülkelere kara yoluyla ulaşmaya çalışıyor. Çoğunluğu öğrenci olan Afrikalılar, sınır hatlarında ten renkleri nedeniyle ırkçılığa uğradıklarını ifade ediyor.(AA,C)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Almanya’da 1 Haziran’dan İtibaren Neler Değişecek?

Almanya’da 1 Haziran 2022'den itibaren tüketiciler için çok şey değişecek. Aylık 9 Euro’luk ulaşım biletinin yanı sıra benzin fiyatları ucuzlayacak, bazı ülkelerden alınan yabancı ehliyetler kolayca değiştirilebilecek. 3. aşı yaptırmayanların aşı sertifikaları geçersiz sayılacak.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş