Gündem

Ukrayna’dan Berlin’e Ulaşan Mültecileri Tren İstasyonunda Gönüller Karşılıyor

Hasene insani yardım derneğinin de aralarında bulunduğu gönüllüler, Ukrayna’dan Almanya’nın başkenti Berlin’e ulaşan mültecileri tren istasyonda karşılıyor.
07 Mart 2022
Rusya’nın açtığı savaş nedeniyle Ukrayna’dan kaçarak Almanya’nın başkenti Berlin’e ulaşan mültecileri tren istasyonda gönüllüler karşılıyor. @aa

Berlin Merkez Tren İstasyonu’nda (Berlin Hauptbahnhof) trenden inen mültecileri gönüllüler karşılıyor. Hasene insani yardım derneği de, Berlin Merkez Tren İstasyonu çevresinde kurulan barınaklardaki mültecilere su ve kumanya yardımında bulundu.

Aralarında çocukların da bulunduğu çoğu Ukraynalı mülteci, daha sonra tren istasyonunda gönüllülerin rehberliğinde kendilerine ayrılan bölüme götürülüyor.
Bu bölümde Berlin halkı ve sivil toplum kuruluşları tarafından bağışlanan temizlik, hijyen, giyecek ve çocuklar için oyuncak gibi malzemelerin yanında yiyecek ve içecekler mültecilere sunuluyor.

Gönüllülerin bir kısmı mültecilere yemek ve içecek dağıtırken diğer bir kısmi mültecilerin kentte nereye gidebilecekleri konusunda bilgi veriyor.
Diğer taraftan mültecileri evinde misafir etmek veya barınacak yer sunmak isteyen birçok Berlinli de tren istasyonunda ellerinde dövizlerle bekliyor. Dövizlerin üzerinde ne kadar kişinin misafir edilebileceği yazıyor.

İki çocuklu bir anneyi evinde misafir etmek isteyen Annika, “2-3 kişinin daha kalabileceği yeterince büyük bir evimiz var.” dedi.

Hasene insani yardım derneği Berlin’deki Ukraynalı mültecilere su ve kumanya yardımında bulundu. @Hazım Damgacı

Yiyeceklerin dağıtıldığı bölüme ekmek getiren Andreas Kern de mültecilere yönelik ellerinden geleni yapmaya çalıştığını belirterek gün içinde doktorlardan topladıkları ilaçları Polonya-Ukrayna sınırına gönderdiğini belirtti.

Bağışladığı 4 poşet ekmekle ilgili de konuşan Kern, oturduğu binada bir fırın işletildiğini anlatarak “Fırıncı ile konuştum. Bir simit aldığımda ne vereceğini sordum. Tüm küçük ekmeklerini verdi. (Mülteciler) Buraya ulaştıklarında bir süre dinlendikten ve yiyecek-içecek verilmesinin arından daha iyi düşüncelere sahip olurlar.” değerlendirmesinde bulundu.

Arkadaşıyla yemek dağıtımına gönüllü olarak destek veren Marlene Förster de yardımcı olmak için bir şeyler yapmak istediklerini ifade ederek “En iyi nerede yardım edebiliriz diye düşündük. Mültecilerin ilk buraya geldiklerini biliyorduk. Biz de buraya geldik. Neye ihtiyaç duyulduğunu sorduk. İlk başta alışveriş yaptık. Burada personel eksik olduğunu gördük ve burada yardım ediyoruz.” diye konuştu.

Berlin’de yaşayan ve mülteci çocuklara oyuncuklar getiren Polonyalı Alexandra Garyga da çocukları sevindirmek istediğini aktararak “Zorda kaldıkları zamanı unutmaları için buraya gelen çocuklara yardım etmek istedim. Burada güzel bir vakit geçirmeleri için.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Almanya İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, ülkeye 18 binden fazla mülteci geldiğinin kaydedildiği ancak Avrupa Birliği (AB) içinde sınır kontrolleri yapılmadığından bu sayının daha yüksek olabileceği bildirildi.

Ukraynalı mültecilere kapılarımızı açtık

Hasene Berlin bölge temsilciliği Berlin ana tren istasyonuna gelen Ukraynalı mültecilere yardım eli uzattı. İlk etapta Berlin’deki Ukraynalı mültecilere su ve kumanya yardımında bulunuldu. Akabinde Hasene Berlin temsilcileri Ukraynalı mülteciler için kalacak yer tahsis etti ve yurtlarda kalan 160 mülteciye gıda yardımında bulundu.

Çalışmaları takip eden Hasene Berlin Bölge Komisyon Üyesi Süleyman Burak Şenel şunları söyledi. “Savaşın maalesef acı yüzünü bir kez daha burada görüyoruz. Yerlerini ve yurtlarını terk etmek zorunda kalan Ukraynalı mültecilere elimizden geldiği kadar yardımda bulunuyoruz. Berlin ana tren garında gelecek kişilere kalacak yer noktasında yardımlarımız devam ediyor. Çalışmaları IGMG Berlin Yeni Camii ile birlikte koordineli yürüttük. Allah kimseyi bu duruma düşürmesin.” (c/aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş