Gündem

Ayçiçek Yağı Kıtlığı Almanya’ya Ulaştı, Sırada Ekmek Var

Almanya ve İtalya'da ayçiçek yağı sıkıntısı başladı. İtalya'da fırıncılar şimdiden un temin etmekte zorlanmaya başladı.
11 Mart 2022
Ukrayna'daki savaş ayçiçek yağı kıtlığına yol açtı. Almanya ve İtalya'da kısıtlama müşterilere getirildi. @shutterstock

Almanya’da ayçiçek yağı kıtlığı başladı. Aldı Süd, Rewe ve Netto gibi bazı süpermarket zincilerinin müşterilerine 4 şişeden fazla yağ almamaları uyarısı yaptığı belirtiliyor. Bu arada, ekmek ile diğer buğday ürünlerinde de problem yaşanabileceği bildirildi. Süpermarketlerin yağ reyonlarındaki yağ raflarında zaman zaman boşalmalar görüldü.

Gıda dağıtıcıları, Avrupa’nın ayçiçek yağı ile tahıl alanında büyük oranda Ukrayna ile Rusya’ya bağımlı olması sebebiyle yağ ve buğday tedarikinde problem yaşanabileceğini açıklarken, Almanya’da tüketiciler kolza (kanola) yağı kullanmaya teşvik ediliyor. Ancak koronavirüs salgını esnasında üretimde yaşanan düşüş sebebiyle kolza fiyatlarındaki büyük artış kolza yağına da yansımıştı.

6 Haftalık Hammadde Kaldı

Bu arada, Almanya Yağlı Tohum İşleyicileri Birliği (OVID) sözcüsü Maik Heunsch, WAZ gazetesine yaptığı açıklamada, tedarik sıkıntısının Ukrayna’daki savaş öncesinde başladığını, 6 haftalık bir hammadde kaldığını açıkladı. Maik Heunsch, kolza yağına geçiş yapılsa da, bu sene ne kadar kolza tohumu üretilip üretilemeyeceğinin de şu anda belli olmadığını söyledi.

İtalya’da Ekmek Sıkıntısı

İtalya’nın kuzey bölgelerinden Almanca Südtirol olarak bilinen Alto Adige bölgesinde halk ayçiçek yağı biriktirmeye başladı. Aynı bölgede geçen haftadan itibaren ekmeklere büyük oranda zam yapılmıştı. Südtirol Fırıncılar Odası Başkan Yardımcısı Sandro Pellegrini asıl problemin fiyatlar değil, buğday kıtlığı olacağını açıkladı. Sandro Pellegrini, “Tedarikçileri aradığınızda size fiyatlardan hiç bahsetmiyor, sadece, temin etmeye çalışacağız diyorlar.” dedi.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş