Gündem

Almanya’da Ukrayna İle Dayanışma Gösterisine Binlerce Kişi Katıldı

Almanya’nın çeşitli şehirlerinde, Rusya’nın savaş açtığı Ukrayna ile dayanışma gösterileri düzenlendi.
14 Mart 2022
Berlin’de Ukrayna ile dayanışma gösterisine binlerce kişi katıldı. @aa

Almanya’nın çeşitli kentlerinde Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı protesto edildi. Başkent Berlin’de çok sayıda dernek ve kurumun oluşturduğu bir inisiyatifin “Savaşı durdurun. Ukrayna için barış ve dayanışma” sloganıyla düzenlediği gösteri için binlerce kişi Alexanderplatz meydanında toplandı.

Leipziger ve Ebert caddeleri üzerinden Zafer Anıtı’na kadar yürüyen göstericiler, Ukrayna bayraklarının yanı sıra üzerinde “Putin Ukrayna’dan elini çek”, “Savaşa hayır”, “Barış” ve “Savaşı durdurun” yazılı döviz ve pankartlar taşıdı.

Çok sayıda çocuklu ailenin de katılığı gösteride Ukrayna’nın hava sahasının kapatılması, Rusya’dan enerji alımının durdurulması ve Ukrayna’nın Avrupa Birliği’ne (AB) alınması istendi.

Protestocular en çok Putin’e tepki gösterdi. @aa

Berlin polisi gösteriye yaklaşık 11 bin kişinin katıldığını duyurdu. 27 Şubat’ta Berlin’de düzenlenen düzenlen savaş karşıtı gösteriye yüz binlerce kişi katılmıştı.
Benzer gösteriler ülkenin değişik kentlerinde de yapıldı. Stuttgart kentinde 35 bin, Frankfurt’ta 12 bin ve Hamburg’da 10 bin kişinin bu gösterilere katıldığı bildirildi. (c/a)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Almanya’da 1 Haziran’dan İtibaren Neler Değişecek?

Almanya’da 1 Haziran 2022'den itibaren tüketiciler için çok şey değişecek. Aylık 9 Euro’luk ulaşım biletinin yanı sıra benzin fiyatları ucuzlayacak, bazı ülkelerden alınan yabancı ehliyetler kolayca değiştirilebilecek. 3. aşı yaptırmayanların aşı sertifikaları geçersiz sayılacak.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş