Gündem

Almanya’da Hükümet Benzin Desteği Verecek

Almanya’da maliye bakanlığı, benzin istasyonlarında litre başına 40 Cent'e kadar indirim planlıyor. Ekonomi bakanlığı daha kapsamlı bir destek üzerinde çalışıyor.
15 Mart 2022
Almanya'da hükümet artan benzin fiyatlarına karşı, sürücülere benzin istasyonunda indirim yapacak.

Almanya’da hükümet, artan akar yakıt fiyatları karşısında sürücüleri destekleme planları yapıyor. Koalisyon hükümetinin Hür demokrat Parti genel Başkanı ve Federal Maliye Bakanı Christian Lindner, akar yakıttaki katma değer vergisi indirimi yerine doğrudan benzin istasyonunda indirim planlıyor. İndirimin litre başına 20-40 cent arasında değişmesi bekleniyor.

Önümüzdeki haftalarda kesinleşmesi gereken indirimlerle benzin veya dizel fiyatlarının 2 Euro’nun altında tutulması düşünülüyor.

Maliye Bakanı Christian Linder’in bu planına Sosyal Demokrat Başbakan Olaf Scholz’un tam onay vermediği söylenirken, hükümetin diğer ortağı Yeşiller’in başka bir formül üzerinde çalıştığı açıklandı.

Yeşiller’den Federal Ekonomi Bakanı Robert Habeck ise, sadece akar yakıt indirimine karşı çıkıyor. Habeck, akar yakıt indiriminin yanı sıra ısınma, elektrik ve gaz da dahil olmak üzere dar gelirlileri daha da zora zokan zam artışlarına karşı vatandaşları rahatlatacak bir ekonomik yardım paketi hazırladıklarını açıkladı.

Gıda Biriktirmeyin!

Öte yandan Almanya’da 3 gündem beri devam eden Ayçiçek yağı ve un sıkıntısının diğer ürünlere de yansıma ihtimali üzerine, Almanya Gıda Ticareti Birliği (BVLH) vatandaşın paniklememesi ve marketlerden gereğinden fazla ürün almaması çağrısı yaptı. Birlik sözcüsü Christian Böttcher, yaptığı açıklamada yağ ve unda şu anda sıkıntı olsa da tedarikte bir sıkıntı yaşanmadığını söyledi.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Kardeşlik ve Dayanışma Coşkusu

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Kardeşlik ve Dayanışma Günü Belçika’nın Hasselt kentinde binlerce kişinin katılımı ile yapıldı.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş