Gündem

Avusturya’da Aşı Zorunluluğu Askıya Alındı

Avusturya'da Kovid-19'la mücadele kapsamında şubatta yürürlüğe giren aşı zorunluluğunun şimdilik gerekli olmadığı gerekçesiyle geçici olarak kaldırıldığı bildirildi.
Ramazan Koç
15 Mart 2022
Avusturya, gerek kalmadığı gerekçesi ile kovid-19 aşı zorunluluğunu kaldırdı. @shutterstock

Avusturya Sağlık Bakanı Johannes Rauch ile Anayasa ve Avrupa Birliği’nden Sorumlu Devlet Bakanı Karoline Edtstadler, Aşı Komisyonunun Kovid-19 aşısı raporuna ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Bakan Edtstadler, Aşı Komisyonunun 3 ayda bir hazırladığı rapora göre hareket ettiklerini, komisyonun şu an için aşı zorunluluğuna ihtiyaç olmadığını bildirdiğini, bu nedenle aşı zorunluluğu uygulamasının şimdilik kaldırıldığını belirtti.

Sağlık Bakanı Rauch da komisyonun hazırladığı raporun önemine işaret ederek aşıya ilişin haziranda heyetin tekrar rapor sunacağını, bu rapora göre zorunluluğun uygulanıp uygulanmayacağının yeniden gözden geçirileceğini söyledi.

Rauch, aşı zorunluluğunun komisyonun onayıyla uygulandığını, sonbahar ve kış döneminde ihtiyaç duyulursa tekrar hayata geçirilebileceğini ifade etti.

Avusturya’da ciddi tartışmalara neden olan aşı zorunluluğu, Avrupa’da birçok ülkede salgına yönelik önlemelerin kaldırılmasına rağmen 5 Şubat’ta yürürlüğe girmişti.

Viyana Belediye Başkanı Tepki Gösterdi

Viyana Belediye Başkanı Michael Ludwig Sosyal Medyada bu karara tepki gösterdi. Ludwig, Enfeksiyon sayıları rekor seviyesinde. Covid-19 Tedbirlerini kaldırmak bir hataydı. Tamda bu gelişmeden her zaman uyarmıştım dedi.

Viyana Belediyesinde olarak tutarlı bir yol izlemeye devam edeceğini söyleyen Ludwig Wolfgang Mückstein yerine göreve yeni gelen Sağlık Bakanı Johannes Rauch‘u şöyle uyardı:

Yeni sağlık bakanı Johannes Rauch‘u yüksel vaka sayıları ile ciddi bir şekilde ilgilenmesini ve bunun neticesinde oluşan bu aşırı zorlayıcı durum ile ilgilenmesi hakkında uyarıyorum. Çünkü insanların sağlığı her zaman her şeyden önce gelmeli diye açıklamada bulundu.

Viyana Belediye başkanı Ludwig daha öncede Avusturya genelinde 3G kuralı gelmesine rağmen Viyana Belediyesinde 2G kurallarına devam edileceğini açıklamıştı.

Öte yandan Sosyal Medyada Avusturya halkından bu karara tepki geldi. “Yeterli değil, Aşı zorunluluğu tamamen kalkması gerek”, “Hayal kırıklığı, Hükümet kararına sadık kalamadı” gibi farklı yorumlara vesile oldu.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş