Toplum

Almanya’da Arabada Sigara İçme Yasağı: 3 Bin Euro Ceza Gündemde!

Almanya’da hükûmet, çocuk ve hamilelerin bulunduğu arabalarda sigara içen kişilere 3 bin Euro’ya kadar para cezası planlıyor.
16 Mart 2022
Almanya’da hükûmet, çocuk ve hamilelerin bulunduğu arabalarda sigara içen kişilere 3 bin Euro’ya kadar para cezası planlıyor. @Shutterstock

Almanya’da arabada sigara içme yasağı gündemde. Hükûmet, çocuk ve hamilelerin bulunduğu arabalarda sigara içme yasağı getirmeyi planlıyor. Söz konusu yasa taslağı Federal Meclis’e taşınırken, yasağa uymayan kişilere 500 ila 3 bin Euro arasında para cezası öngörülüyor.

“çocuklar pasif içiciliğe maruz kalıyor”

Federal Sağlık Eğitimi Merkezi (Alm. Bundeszentrale für gesundheitliche Aufklärung – BZGA), pasif içicilik noktasında yaptığı araştırmada, Almanya’da 11-17 yaş arasındaki çocukların bir hafta içerisinde bir çok defa, araba içerisinde de olmak üzere, pasif içiciliğe maruz kaldığını belirtiyor.

“çocuklar zehirleyici maddelere karşı çok hassas”

BZGA’dan konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Micheala Goecke, “Özellikle çocuklar sigara içerisinde bulunan zehirleyici maddelere karşı çok hassas. Çocuklar büyüme sürecinde ve organları gelişiyor. İçlerine vücut ağırlıklarına göre yetişkinlerden çok daha fazla zehirli hava çekiyorlar. Bu yüzden zehirleyici maddeleri vücuttan atmaları daha zor oluyor.” diye konuştu.

yılda 166 bin çocuk ölüyor

Uzun vadede pasif içiciliğe maruz kalan çocuklar, özellikle astım gibi solunum yolu hastalıklarıyla karşılaşabiliyor. Ayrıca yapılan bir araştırmada dünya genelinde pasif içicilik nedeniyle 166 bin çocuğun hayatını kaybettiği belirtiliyor. Özellikle araç içerisinde zehirleyici maddelerin çok daha fazla etkili olduğu kaydediliyor.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Edeka ve Netto’dan Acil Geri Çağırma!

Panem Backstube GmbH tarafından üretilen ve Edeka, Marktkauf ve Netto Marken-Discount marketlerinde satılan bazı fırına hazır pişirme ekmeği (Aufbackbrötchen) içerisinde tahta parçaları bulunma ihtimali nedeniyle acil geri çağırma yapıldı. Tüketiciler uyarılıyor!

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş