Dünya

Çin, Uygur Voleybol Antrenörünü “Sakallı” Arkadaşı Var Diye 8 Yıla Mahkum Etti

Çin, 2008 Yaz Olimpiyatlarında Çin takımının meşale taşıyıcısı voleybol antrenörü Alimcan Mehmut'u, sakallı bir Uygur ile arkadaşlık yapıyor diye 8 yıl hapse mahkum etti.
27 Mart 2022
Çin, Uygurlara karşı her gün yeni bir baskı politikası uyguluyor.

Çin, Doğu Türkistanda Uygurlara karşı  uyguladıği baski politikasına her gün yenilerini ekliyor. Çin bu sefer de, 2008 Yaz Olimpiyatlarında Çin takımının meşale taşıyıcısı voleybol antrenörü Alimcan Mehmut’u, sakallı bir Uygur ile arkadaşlık yapıyor diye 8 yıl hapse mahkum etti.

Çin güvenlik güçleri tarafından tutuklanan ve kendilerinden haber alınamayan Uygurlar hakkında bilgiler yayımlayan ve Norveç’ten yayın yapan uyghurhjelp.org, Alimcan Mehmut ile birlikte daha pek çok sporcunun da tutuklanarak 2 yıldan 16 yıla kadar hapse mahkum edildiklerini bildirdi.

Çin yönetimi, Çinlileştirme politikası çerçevesinde Uygurların dindarlıklarını gosterecek her hangi bir davranış veya uygulamaya hapsi ve sürgün cezası ile karşılık veriyor. Yasa da yer alamsa da Komünist Partisi genelgesi doğrultusunda, Uygur Müslümanların “Selamün aleyküm” şeklinde selamlaşmaları, içki içmeye karşı çıkmaları, memurların Ramazan’da oruç tutmaları ve hatta zekat vermeleri de yasaklar arasında yer alıyor.

Amerikan Radio Free Asia yayın kuruluşu, Alimcan Mehmut ile birlikte Kaşgar’daki spor okulunda görevli çok sayıda sporcunun tutuklandığını, Alimcan Mehmut’un suçunun da “sakallı” birisiyle arkadaşlık etmek olduğunu bildirdi.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Kardeşlik ve Dayanışma Coşkusu

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Kardeşlik ve Dayanışma Günü Belçika’nın Hasselt kentinde binlerce kişinin katılımı ile yapıldı.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş