Toplum

Almanya’da Her 1 Saatte 13 Kadın Şiddet Görüyor

Federal Kriminal Dairesi'nin yayımladığı rapora göre eşler arasındaki şiddet bir önceki yıla kıyasla arttı. Resmî istatistiklere göre mağdurların büyük bölümü kadınlardan oluşuyor.
Merfua Şeker
11 Nisan 2022
Almanya'da Her 1 Saatte 13 Kadın Şiddet Görüyor @Shutterstock

Çiftler ve eski eşler arasındaki şiddet eylemlerinin sayısı geçtiğimiz yıl, önceki yıllara göre ciddi şekilde arttı. Resmî verilere göre 2020 yılında ülke çapında, eşin veya eski eşin şiddet uyguladığı veya şiddete teşebbüs ettiği 146 bin 655 vaka kaydedildi. Bu vaka sayıları, bir önceki yıla göre yüzde 4,9’luk artış anlamına geliyor. Ayrıca 139 kadının ve 30 erkeğin, eşleri tarafından öldürüldüğü de kayıtlara geçti.

Federal Kriminal Dairesi’nin (BKA) verilerine göre, erkek şiddeti kadın şiddetine göre daha fazla. Buna göre şüphelilerin yüzde 79’u erkek, mağdurların yüzde 80,5’i kadın. BKA Başkanı Holger Münch, şüphelilerin yaklaşık üçte birinin 30 ila 40 yaşlarında ve yüzde 23’ünün şiddet anında alkollü olduğunu kaydetti.

Münch, çiftler arası şiddet alanında kaydedilen suçların 2015’ten bu yana yüzde 11 oranında artış gösterdiğini belirtti. İstatistiklere göre, 2020’de basit fiziksel yaralamaların oranı yüzde 61’in üzerindeydi. Mağdurların yüzde 22’sinden fazlası tehdit, takip veya zorlama kurbanı oldu.

Salgın sürecinde çiftler arasında dayak, takip, tecavüz veya tehdit gibi ciddi şiddet eylemlerinin arttığı gözlemlendi. Pandemiyi kontrol altına almak için alınan tedbirlerin, şiddet eylemlerine ne derece etki ettiği henüz belirsiz. Zira mevcut veriler şiddet eyleminin gerçekleştiği tarihi değil, soruşturmanın tamamlandığı 2020 yılını baz alıyor.

evlilikte geçimsizlik Aile | 31 Ocak 2022 Evlilik Birliğinin Sarsılması: Şiddetli Geçimsizlik 31 Ocak 2022

HER 2,5 GÜNDE BİR KADIN ÖLDÜRÜLÜYOR

Özellikle (kısmi) sokağa çıkma yasağının olduğu aylarda işlenen şiddet suçlarına bakıldığında, 2019 yılının aynı dönemine göre artış nispeten az. Münch’e göre nisan ve mayıs aylarında suçlarda artış olurken, kasım ve aralık aylarında suç oranında düşüş yaşandı.

Alman polisi, şiddet eyleminin sosyal temas kısıtlamaları döneminde üçüncü şahıslar tarafından şikâyet edilme olasılığını düşük niteliyor. Ayrıca, şiddet uygulayan taraf sürekli mağdurun yakınlarındaysa, maruz kalınan şiddetin polise ihbar edilmesi de hâliyle zorlaşıyor. Bu nedenleri göz önünde bulunduran yetkililer şiddet mağdurlarının sayısının daha fazla olabileceği kanaatinde.

Dönemin Aile Bakanı Christine Lambrecht (SPD), Almanya’da her saat ortalama 13 kadının şiddete maruz kaldığını belirtti. Her iki buçuk günde bir kadının, eşinin veya eski eşinin şiddet eylemiyle öldürüldüğünü ifade eden Lambrecht, Buna izin vermeyeceğiz. Ciddi adımlar atılmalı. şeklinde ifade ederek net bir tavır sergilemişti.

SALGIN TEDBİRLERİ AİLE İÇİ ŞİDDETİ TETİKLEDİ

Kadına yönelik şiddet yardım hattı yöneticisi Petra Söchting, danışanların sayısının geçen yıla kıyasla yüzde 15 oranında arttığını ifade etti ve salgın tedbirlerinin genel manada aile içi şiddeti tetiklediğini vurguladı.

 YARDIM İMKÂNLARI

Mağdurlara en kısa sürede yardım etmek için çeşitli yardım seçenekleri mevcut:

Kadına Yönelik Şiddet Yardım Hattı: 08000 116 016 (ücretsiz)

Erkeklere Yönelik Şiddet Yardım Hattı: 0800 123 99 00

Fudul Aile İçi Şiddet – Manevi Destek Hattı:  +49221 942 240 625

Telefonda danışmak istemeyenler için E-posta yoluyla çevrimiçi danışmak da mümkün:

www.hilfetelefon.de/das-hilfetelefon/beratung/beratung-in-17-sprachen/tuerkisch.html

https://www.frauen-und-kinder-in-not.de

https://www.nummergegenkummer.de

https://weisser-ring.de

www.fudul.org

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş