Toplum

Almanya’da Belediye Başkanı Camiyi Ziyaret Etti

İslam Toplumu Milli Görüş Brühl Camisi’nde Belediye Başkanı Dieter Freitag’ın da katıldığı bir iftar yemeği verildi.
21 Nisan 2022
@Camiahaber

İslam Toplumu Milli Görüş Teşkilatları Brühl Camii’nde, Brühl Belediye Başkanı Dieter Freitag’ın da katıldığı bir iftar yemeği verildi. Camiyi, kubbeleri ve cami ana bölümünü boyanmış motifleriyle ilk kez gören Brühl Belediye Başkanı Dieter Freitag bir süre şaşkınlık yaşadı. İki yıl önce gördüğü manzara ile caminin son halini kıyaslayan Freitag “çok etkileyici muhteşem olmuş. Temel atmaya çağırdınız açılış kurdelesi için davetinizi bekliyorum” dedi.

İftar yemeği öncesi Ukrayna’daki durumla alakalı da konuşan Brühl Belediye Başkanı Dieter Freitag, “Ukrayna’daki korkunç durum nedeniyle herkesi ilgilendiren ortak çaba ile karşı karşıya olduklarını, toplum olarak savaştan kaçan insanlara kalacak güvenli bir yer sunmaya çalıştıklarını belirten Freitag, “Sizlerin de vereceği desteğe güveniyoruz” diye konuştu.

“nemelazımcılık yapmadan bu insanların dertleriyle dertleniyoruz”

Kovid-19 salgınının herkesin hayatını etkilediğini belirten IGMG Bölge Başkan Vekili Metin Aydın da şöyle konuştu: “Maalesef bu yılki Ramazan ayında insanlığın gündemini Savaş ve onun sebep olduğu sıkıntılar meşgul ediyor. Ukraynalı binlerce kadın ve çocuk belirsizlikler içinde göç yollarına düştü. Öteye beriye bakmadan, nemelazımcılık yapmadan bu insanların dertleriyle dertleniyoruz.”

“Müslümanlardan gelen bağışlarla finanse ettiğimiz cami inşaatında kredi kullanmadık”

Brühl Cemiyet Başkanı Mehmet Kara ise şunları söyledi: “İnşaat çalışmaları nedeniyle verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz. Burada inşa edilen sıradan bir bina değil, dini değeri olan bir mabet. Yüzde 90’ını Brühl’de yaşayan Müslümanlardan gelen bağışlarla finanse ettiğimiz cami inşaatında kredi kullanmadık.”

Ukrayna savaşıyla ilgili de konuşan Kara, savaşın, ramazan sevincine gölge düşürdüğünü belirtti. “Ukrayna’daki vahşet ve katliam, Buça ve Mariupol’dan gelen fotoğraflar hiçbir şekilde kabul edilemez.” ifadelerini kullandı.

İftar programında Köln Başkonsolosu Bülent Sakarya da hazır bulundu. Yaptığı kısa konuşmada Müslümanların Ramazan bayramını şimdiden tebrik etti.(c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş