Gündem

Türkiye: “1 Milyon Suriyeli Gönüllü Dönecek”

Türkiye, 1 milyon Suriyeli mültecinin gönüllü dönüşünü temin için 250 mekânda briket evler inşa ediyor. Şimdiye kadar 57 binden fazla ev yapıldı.
04 Mayıs 2022

Türkiye, Suriye’deki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınmak zorunda kalan milyonlarca Suriyeli mültecinin gönüllü geri dönüşü için program yaptı.

Dönüş programının ilk etabında 1 milyon Suriyeli mültecinin gönüllü dönüşü temin edilecek. Dönüş programı, T. C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı.

İdlib’de Türkiyeli 12 sivil toplum kuruluşu tarafından yaptırılan briket evler açılış törenine video konferansla katılan T. C. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemizde misafir ettiğimiz 1 milyon Suriyeli kardeşimizin gönüllü geri dönüşünü sağlayacak yeni bir projenin hazırlıkları içindeyiz. Bu projeyi, ülkemizdeki ve uluslararası sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle hayata geçireceğiz” dedi.

57 Bin Briket ev Tamamlandı

T. C. İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı AFAD koordinasyonunda yürütülen yardım kampanyası ve sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle başlatılan 77 bin briket evin 57 bin 306’sı tamamlandı.

250 ayrı noktada kurulan briket evlerin kurulduğu alanda cami, okul, sağlık merkez, fırın ve diğer sosyal tesislerin yanı sıra kadınlar için eğitim merkezleri ve çocuk parkları bulunuyor.

Briket evlerin teslim törenine T. C. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da katıldı. (c/aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Edeka ve Netto’dan Acil Geri Çağırma!

Panem Backstube GmbH tarafından üretilen ve Edeka, Marktkauf ve Netto Marken-Discount marketlerinde satılan bazı fırına hazır pişirme ekmeği (Aufbackbrötchen) içerisinde tahta parçaları bulunma ihtimali nedeniyle acil geri çağırma yapıldı. Tüketiciler uyarılıyor!

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş