Gündem

Hollanda’da Kiralar Sınırlandırılıyor

Hollanda hükûmeti, hızla artan kiralara karşı kira puanlama sistemini genişletmeyi ve kiraları sınırlandırmayı planlıyor.
28 Mayıs 2022

Hollanda hükümetinin, hızla artan kiralara karşı uygulanmakta olan kira puanlama sisteminin kapsamını genişletmesi ve ev sahiplerinin kiralarını sınırlandırma planı dikkati çekiyor. Yeni plana göre kiralık konutlar, “özel” ve “sosyal” olarak ikiye ayrılıyor. Konutların türü, boyutu, yaşı, oda sayısı, mutfağı, banyosu, bahçesi, enerji verimliliği gibi bir çok sayıda farklı kriterde aldığı puana göre belirleniyor.

Sistemde yüksek puan evler özel sektörün sayılıyor. Ayrıca 727 avrodan yüksek bedele ulaşan konutlar da “özel” kapsama giriyor. Özel konutlarda, evlerin kiralarını ev sahipleri serbest piyasa koşullarında belirliyor ve aynı zamanda bu evlere tavan fiyat uygulanmıyor.

Sosyal konutların ise puanlama sisteminden aldığı puan, konuya uygulanabilecek maksimum puanı belirliyor. Kiralardaki artışı hükümet tespit ediyor. Kiralamak istenilen bölgedeki belediyeden izin almak için ailenin aynı yerde yaşaması, iş yerinin bulunması veya eğitim alındığını kanıtlaması gerekiyor. Ailedeki kişi sayısı ve gelir seviyesi gibi unsurlar ölçülüyor.(AA,C)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş