Toplum

Benzin Almanya’da Gerçekten 30 Cent Ucuzlayacak mı?

Almanya’da üç ay süreyle benzin fiyatlarına 30 Cent vergi indirimi gelecek. Ancak, petrol şirketlerinin bu süre zarfında benzin fiyatlarını yüksek tutacağı da iddia ediliyor.
30 Mayıs 2022
Almanya'da 1 Hazirandan itibaren benzin fiyatlarına 30 Cent vergi indirimi geliyor. Ancak petrol şirketlerinin bu fiyatlara zam yapması bekleniyor. @shutterstock

Almanya’da 1 Haziran’dan itibaren akaryakıtta devlet destekli indirim uygulanmaya başlanacak. Artan enflasyon ve aşırı zamlar nedeniyle vatandaşları rahatlatma amacıyla hükümetin verilen destek, 30 Ağustos’a kadar devam edecek. Yasal düzenlemeye göre benzinin litre başı fiyatının 35 cent, mazotun ise yaklaşık 17 cent düşmesi planlanıyor.

Hükümetin vergi indirimine rağmen, büyük petrol şirketlerinin devlet destekli benzin indirimini tüketiciye yeteri kadar yansıtmayacağı ve tam tersine destekten kendilerinin faydalanacağı yönündeki endişeler artıyor.

Uzmanlar, benzinin zaten gereğinden çok daha pahalı olduğunu belirterek, devletin vergi indirimine rağmen, bunun benzin fiyatlarına tam olarak yansımayacağını ve sürücülerin bir anlamda dolandırılacağını tahmin ediyor.

Kartel Dairesi Umut Vermedi

Alman medyasında bu yönde haberlerin yayılması üzerine bir açıklama yapan Federal Kartel Dairesi ise akaryakıt fiyatlarındaki gelişimin takip edileceğini açıkladı.

Kartel Dairesi Başkanı Andreas Mundt, indirimin tüketiciye yansıtılmaması durumunda akaryakıt şirketlerine bunun sorulacağını açıklarken, yine de kontrol sistemlerinin sınırlı olduğunu bildirdi. “Petrol şirketleri yasal olarak vergi indirimini fiyatlara birebir olarak yansıtmak zorunda değil. Federal Kartel Dairesi benzin fiyatlarını belirleyemez. » diyen Andreas Mundt, kartel dairesinin seçeneklerinin sınırlı olduğunu ve dairenin fiyat işine bakmadığını söyledi.

Federal Kartel Dairesinin bu yöndeki açıklaması, tüketiciyi daha da çok endişelendirdi.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş