Dünya

Sri Lanka Müslümanları Bu Sene Hac Yapmayacak

Sri Lanka Müslümanları ülkenin içinde bulunduğu ekonomik kriz dolayısıyla bu yıl hac yapmama kararı aldı.
05 Haziran 2022

Ekonomik krizin sarstığı Sri Lanka’da Müslümanlar bu yıl hacca gidemeyecek. Sri Lanka Müslüman Diyanet İşleri Başkanlığı, Sri Lanka Hac Komitesi ve Sri Lanka Hac Seyahat Operatörlerinin ortaklaşa aldığı karar Suudi Arabistan’a bildirildi.

Sri Lanka Diyanet İşleri Bakanlığı, ağır ekonomik bunalımla mücadele eden ülkede, Suudi Arabistan’ın ülkeler için ayırdığı hac kotası sonrasında, Müslümanların ülke dışına çıkarken yanında götürecekleri döviz işlemlerinin alınabilmesi için gerekli müsaadeyi vermişti.

Ancak ülkede baş gösteren ekonomik çalkantılar sonrasında, Sri Lanka Hac Operatörleri Birliği bu sene hac organizasyonu yapmama kararı aldı.

Sri Lanka Müslüman Diyanet İşleri Başkanlığı ile konuyu görüşen hac operatörlerinin kararı başkanlık tarafından da onaylandı. Başkanlık, 1585 kişilik hac kotası veren Suudi Arabistan’a bu kararı için teşekkür etti ve bu sene Sri Lanka Müslümanlarının ekonomik sebeplerle hac yapmayacağını bildirdi.

Sri Lanka Hac Operatörleri Birliği Başkanı Rizmi Riyal ile Sri Lanka Hac Komitesi Başkanı Ahkam Uwais ülkenin kullanılabilir döviz rezervinin çok az kaldığını, bu yüzden de yaklaşık 10 milyon doları bulan hac seyahati masraflarının ekonomiyi sarsacağını, bu yüzden de bu yıl hacca gitmeme kararı aldıklarını bildirdi.

Yaklaşık 22 milyon nüfuslu Sri Lanka’da 2 milyon Müslüman yaşıyor.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Kardeşlik ve Dayanışma Coşkusu

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Kardeşlik ve Dayanışma Günü Belçika’nın Hasselt kentinde binlerce kişinin katılımı ile yapıldı.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş