Gündem

Avusturya’da Camiye Boyalı Saldırı

Avusturya’da İslam Federasyonu Viyana’ya (IFW) bağlı Sollenau Yeşil Camii’ne kimliği belirsiz bir kişi tarafından boyalı saldırı yapıldı.
Esra Özel
06 Haziran 2022
Viyana Sollenau Yeşil Camii daha önce de saldırıların hedefi olmuş.©camiahaber

Avusturya Viyana İslam Federasyonu Sollenau (IFW-Islamische Föderation Sollenau) Şubesine boyalı bir saldırı yapıldı. Saldırgan caminin dış duvarına “Evinize geri dönün. İslam kötüdür.” gibi çirkin ifadeler yazdı, domuz resmi çizdi.

“BU İLK SALDIRI DEĞİL”

Konuyla ilgili Camia Haber’e açıklamalarda bulunan IFW Sollenau Yeşil Camii Başkanı Samet Balcancı, olayla ilgili büyük üzüntü duyduklarını ifade etti. Saldırıyı gördüklerinden hemen sonra polise gittiklerini, polisin olayla ilgili soruşturma başlatacağını belirttiklerini aktardı.

Balcancı, bu saldırının ilk saldırı olmadığını, daha önce de camiye yönelik çeşitli saldırı ve tehditler yapıldığını belirtti. Özellikle hayır çarşıları yapıldığı dönemlerde hedef alındıklarını belirten Balcancı, daha önce camiye likör şişeleri atıldığını, futbol kalesinin filelerin kesildiğini, bir seferinde ise bir çadırın yakılmaya çalışıldığını ama çadırın tutuşmadığını böylece olası bir kundaklamanın yaşanmadığının altını çizdi. Daha önce yaşanan bu saldırıları da polise ilettiklerini ancak faillerin bulunmadığını bir sonuç alınamadığını kaydetti.

“SALDIRGAN ÇOK RAHATTI”

Cami yetkilileri boyalı saldırının gece 3:00 sularında yapıldığını güvenlik kameraları görüntülerinden tespit edildiğini iletti. Kamera görüntülerinde saldırıyı yapan kişinin çok rahat tavırlar sergilemesinin dikkat çekici olduğunu aktaran Başkan Balcancı, saldırganın otomatik lambalar falan yandığında hiç korkmadan devam ettiğini bir duvar bittikten sonra rahatça kadınlar tarafına gidip saldırısına devam ettiğini söyledi. Saldırganın bu rahatlığından dolayı, bölgenin endüstri bölgesi olduğunu ve bu geç saatlerde kimsenin olmayacağını, o civarı iyi bilen biri olmasından şüphe ettiklerini de aktardılar. Cami yetkililerinin kamera  görüntülerini de polise teslim edecekleri belirtildi.

Caminin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada da bu saldırını sadece camiye karşı değil, tüm bir dinî cemaate, onun mensuplarına ve din özgürlüğüne yönelik olduğuna dikkat çekildi. Açıklamada “Bu nedenle bu İslamofobik eylemi mümkün olan en güçlü şekilde kınıyor ve siyasetteki sorumlulardan ırkçı saldırılar gerçekleştiren aşırılık yanlılarının da hesap vermelerini ve böyle bir şeyin toplumumuzda yeri olmadığına dair açık bir sinyal vermelerini bekliyoruz.”  dendi.

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş