Gündem

Fransa’da Milletvekili Seçimleri İçin Sandığa Gidiliyor

Fransa’da önümüzdeki Pazar birinci tur oylaması yapılacak olan milletvekili genel seçimleri için seçim hazırlıkları son aşamasına geldi.
MUSTAFA PALA
09 Haziran 2022

Fransa’da  pazar günü birinci tur oylaması yapılacak olan Milletvekili Genel Seçimleri için hazırlıklarda son aşamaya gelindi. Seçmenler 12 ile 19 Haziran 2022 tarihlerinde iki turlu yapılacak olan Milletvekili Genel Seçimleri için adayların afişleri ve seçim programları seçmenlerin posta kutularında görücüye çıktı. Göreve getirilecek olan 577 aday, önümüzdeki 5 sene boyunca Fransa’daki kanunların detaylandırılması ve onaylanması için mecliste görev alacak.

Fransa’nın doğusunda Ain bölgesinden bağımsız aday olarak seçimlere giren Celil Yılmaz, Camia Haber’e seçimlerle ilgili açıklamalarda bulundu. Siyasette ve çalışmalarda bulunmaları ve bilinçli insanların sayılarını çoğaltmaları gerektiğini belirten Yılmaz, “Bizlerin Türkiye’deki seçimlere göstermiş olduğumuz ilgi ve alakayı, yaşamakta olduğumuz ülkelere de göstermemiz gerekiyor ” ifadelerinde bulundu.

Seçimlerde Emmanuel Macron ve ittifaklarının sol kesimin birleşmesi ile birlikte bir önceki seçimlerde elde etmiş oldukları milletvekili sayılarına ulaşmakda zorlanacakları kaydediliyor. Macron’un liderliğindeki Cumhuriyetçi yürüyüş ile MoDem, Horizons ve Agir’in birleşerek kurdukları Ensemble(ensambl) Hareketi ile sol partilerin birleşerek oluşturdukları NUPES(Nüp) hareketi arasında gerçekleşmesi beklenen seçimlerde, merkez sağ ve aşırı sağcı partilerin geri planda kalması bekleniyor.

Öte yandan yapılan son anketlerde, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un koalisyonuyla sol ittifak arasındaki oy farkının kapanmak üzere olduğu aktarıldı. Buna göre, Macron’un da içerisinde bulunduğu Ensemble grubu ilk turda oyların yüzde 28’ini alırken, sol ittifak NUPES yüzde 27.5 desteğe sahip. Anketlere göre, Le Pen’in aşırı sağcı Ulusal Cephe partisinin ise ciddi oy kaybı yaşadığı ve 25-49 sandalye kazanabileceği öngörülüyor.(c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş