Toplum

Almanya’da Kredi İle Ev Alanlarda Haciz Korkusu

Almanya’da artan enflasyon tasarrufların erimesine yol açtığı gibi, yükselen faizler kredi ile ev alanlarda haciz tehlikesini de gündeme getirdi.
14 Haziran 2022
Almanya'de enflasyon faizlerin artmasına yol açarken, kredi ile ev alanları da vurdu. @shutterstock

Almanya’da sürekli yükselen enflasyonun kredi ile ev sahibi olanları sarsacağı açıklandı. Westphalia-Lippe Tasarruf Bankaları (Sparkasse) Birliği Başkanı Prof. Dr. Liane Buchholz, Avrupa Merkez Bankası’nın faizleri yükseltmesinin en çok kredi ile ev sahibi olanları etkileyeceğini bildirdi.

9 Euro aylık bilet ve akar-yakıt indiriminin ekonomideki kötüleşmeye bir cevap olduğunu, ancak enflasyonun dar gelirli aileleri daha çok vuracağını söyleyen Liane Buchholz, 10-15 yıl önce konut kredisi alanların geri kalan kredilerini yüksek faizle ödeyeceğini belirtti.

Bugün 500 bin Euroluk bir kredi kullanan ev sahibinin 2021 yılına göre 10 bin Euro daha fazla ödeme yapacağını açıklayan . Westphalia-Lippe Tasarruf Bankaları Birliği Başkanı Prof. Dr. Liane Buchholz, yan masrafların da artışı ile ev sahiplerinin evlerinden olma ihtimalinin doğduğunu söyledi.

Tasarruflar Çözülüyor

Liane Buchholz, Almanyada yüksek enflasyon sebebiyle aylık 2600’dan aşağı kazananların tasarruf yapamadığını, aksine tasarruf hesaplarının erimeye başladığını söyledi. Tasarruf yapamama sınırının Eylül-Ekim ayında 3000 Euroya yükselme tehlikesi bulunduğuna da dikkat çeken Liane Buchholz, bu durumda Almanya’da halkın yüzde 60’ının tasarruf yapma imkanından mahrum kalacağını bildirdi.

Bugünden tasarruf edilemeyince de emeklilik döneminde yoksulluğun başlayacağını gündeme getiren Buchholz, siyasetin ekonomik problemlere daha erken ve zamanında çözüm bulmasını istedi.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş