Gündem

Almanya’da Müslüman Sporcu Başörtüsü Nedeniyle Diskalifiye Edildi

Almanya’da Uluslararası Budo Federasyonu'nun düzenlediği Almanya Şampiyonası’nda 16 yaşındaki Müslüman sporcu, başörtüsü nedeniyle yarışmadan diskalifiye edildi.
15 Haziran 2022
@Shutterstock

Almanya’da Uluslararası Budo Federasyonu’nun (IBF) 11 Haziran Cumartesi günü organize ettiği Almanya Şampiyonası’nda İslamofobik bir skandal yaşandı. Almanya, Belçika ve Hollanda’nın dört bir yanından yüzlerce gencin katıldığı yarışmada 16 yaşındaki yarışmacı başörtüsü nedeniyle yarışmadan diskalifiye edildi.

“Başörtüsü yaralanmalara yol açabilir”

Yaşanan skandal olayda genç yarışmacı, müsabakalar başlamadan önce, IBF International’ın baş hakemi tarafından, başörtüsünün yaralanmalara yol açabileceği gerekçesiyle yarışmadan diskalifiye etti. Baş hakem, söz konusu kararı, şampiyona kurallarıyla gerekçelendirdi.

Hakeme bir çok kişi tarafından protesto

Diğer bir yarışmacının babası, yarışma kuralları görmek istediğinde ise baş hakem bu defa bu kişiyi salondan men etti. Bunun ardından hakem birçok kişi tarafından protesto edildi. Thomas Falkenstein adındaki Budo Nüttermoor Dövüş Sporları Kursu üyesi, jüri masasındaki görevini sonlandırdı. Milli Takım Teknik Direktörü Hardwig Tomic de görevini bıraktı ve takımını şampiyonadan çekti.

kusursuz performansına rağmen sıfır puan

Protestoların ardından daha büyük bir skandalın önlenmesi amacıyla genç sporcu, jüri tarafından puanlama yapılmama ve kask şartıyla şampiyonaya tekrardan kabul edildi. Genç sporcu kusursuz performansına rağmen şampiyonayı sıfır puanla tamamladı.

“Her türlü ayrımcılığı şiddetle kınıyoruz”

Falkenstein ve Tomic yarışma sonrası baş hakeme yönelik hukuki yollara başvuracaklarını belirtti. Söz konusu yarışma kurallarında kıyafet düzenlemesi ve başörtüsü ile alakalı herhangi bir maddenin bulunmadığı gerekçesiyle baş hakem hakkında şikâyette bulunacaklarının altını çizdi. İkili son olarak, “Her türlü ayrımcılığı şiddetle kınıyor ve bununla sonuna kadar mücadele ediyoruz.” diye konuştu.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş