Gündem

Avusturya’da Halka 1000 Euro’ya Kadar Nakit Desteği Verilecek

Avusturya'da yüzde 8'e yaklaşan enflasyonla mücadele için vergi mükelleflerine 1000 Euro'ya kadar bir defalık nakit desteği sağlanacağı açıklandı.
Ramazan Koç
17 Haziran 2022
Avusturya Başbakanı Karl Nehammer @Shutterstock

Avusturya’da enflasyon gündelik hayatın birçok alanını etkiliyor. Enflasyonun halk üzerindeki etkisini azatlamk isteyen hükûmet 6 milyar Euro‘luk destek paketini açıkladı.

Önlemleri 14 Haziran Salı günü düzenlenen basın toplantısı ile açıklayan Başbakan Karl Nehammer, olağandışı zor zamanlardan geçildiğinin açık olduğunu bu nedenle enflasyonun halktan aldığı satın alma gücünü geri verdiklerini belirtti.

Destek paketinde bir yandan vatandaşı kısa vadede rahatlatacak önlemler yer alırken, diğer yandan 2026 yılına kadar uygulanması planlanan ve yapısal değişiklikleri içeren önemler de bulunuyor.

Hükûmet tarafından duyurulan önlemlerin bazıları su şekilde:

  • Ağustos ayında çocuk parasından hariç her çocuk için bir defaya mahsus 180 Euro ödenecek.
  • Eylül ayında işsizlere ve asgari emekli maaşı alanlara 300 Euro ikramiye verilecek.
  • Ekim ayında her bir vergi mükellefine bir defaya mahsus 500 Euro ödeme yapılacak. Bu destek kişinin şartları değerlendirilerek 1000 Euro’ya kadar çıkabilecek. Çocuklara ise (18 yaş altı) 125 Euro verilecek.
  • Aile bonusu olarak bilinen yıllık çocuk başına 1500 Euro olan ikramiye 2000 Euro olacak. Yani çocuklar için planlanan ek tutar 350 Euro yerine 550 Euro olarak ödenecek.
  • 1 Ocak 2023’ten itibaren vergi düzeyleri enflasyonu yansıtacak şekilde ayarlanacak (arttırılacak).
  • Dolaylı işçilik maliyeti azaltılacak. Buna göre şirketin kaza sigortası primi yüzde 10, aile yükü denkleştirme fonu katkısı yüzde 3,7’ye düşürülecek.
  • 3000 Euro’luk çalışan ikramiyesi: Şirketler, çalışanlarına vergi ve harçlardan muaf 3.000 Euro ikramiye ödeyebilir. Bu ikramiye ödemeleri ayrıca sosyal güvenlik katkı paylarını içermez.
  • CO2 vergisi Ekim’den itibaren yapılacak. Şirketlere kolaylık sağlamak amaçlı yakıt vergisi üç ay ertelendi.
  • 2024’e kadar çıraklar için “Diği-Scheck”: Federal hükûmet, her bir yıl için her biri en fazla 500 Euro olmak üzere üç kez defaya kadar eğitim ve meslek ilerletme önlemini destekleyecek.
  • “Oturum şemsiyesi” (Wohnschirm) bir sonraki duyuruya kadar uzatılacak. Pandemi sürecinde uygulanan tahliyelere karşı bu korumanın 2023’ün sonuna kadar geçerli olması planlanıyordu destek paket kapsamında süresiz uzatıldı.

“DÖNÜM NOKTASI”

Alınan önemlerin özellikle çocuk yoksulluğuyla etkin mücadeleye katkı sağlayacağını düşünen hükûmet yetkilileri bu kapsamda sosyal yardımların değerlendirilmesini bir “dönüm noktası” olarak niteledi.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş