Toplum

Almanya’da 1 Temmuz’dan İtibaren Neler Değişecek?

Almanya’da emeklilik, sosyal yardım ve asgari ücret gibi birçok konuda 1 Temmuz’dan itibaren yenilikler söz konusu.
22 Haziran 2022
@SHutterstock

Almanya’da yaz tatili öncesi birçok yenilik söz konusu. Emeklilik, asgari ücret ve sosyal yardım gibi birçok konuda 1 Temmuz’dan itibaren kanunlarda değişikliğe gidilecek. Peki vatandaşları yakından ilgilendiren değişiklikler neler? Camia Haber, sizler için bu yenilikleri derledi.

Ek Sosyal Yardım

Temmuz ayı itibariyle sosyal yardım hakkına sahip her vatandaşa bir defaya mahsus 200 Euroluk ek sosyal yardım yapılacak. Söz konusu yardım için herhangi bir başvuruya gerek duyulmayacak. Bu yardım, pandemi nedeniyle daha fazla oluşan maddi külfet ve mevcut fiyat artışları nedeniyle kararlaştırıldı.

Asgari Ücret

Almanya’da asgari ücretin 12 Euro’ya yükseltilmesi yapılan son seçimlerde ana gündem maddelerinden bir tanesiydi. Haziran başında bu vaad gerçeğe dönüştü ve 1 Ekim itibariyle yürürlüğe girmesi yöünde karar alındı. Buna göre ilk etapta  1 Temmuz’dan itibaren asgari ücret 10,45 Euro’ya yükseltilecek.

Emeklilik

Emeklilik maaşları 1 Temmuz tarihi itibariyle Batı Almanya’da yüzde 5,35, Doğu Almanya’da ise yüzde 6,12 oranında zamlanacak. Yapılacak zam ile birlikte Doğu Almanya’da 1994’den, Batı Almanya’da ise 1983’den bu yana en yüksek zam kaydedilmiş olacak. Doğu Almanya’da mevcut durumda 1000 Euro olan bir emeklilik maaşı, yapılacak zam ile 53 Euro yükselecek. Batı Almanya’da bu miktar 61 Euro olacak.

Abonelik Sözleşmesi

İnternet üzerinden gerçekleştirilen abonelik sözleşmelerinde de yenilik söz konusu. Buna göre 1 Temmuz tarihi itibariyle abonelikleri sonlandırmak daha kolay olacak. Söz konusu internet sayfalarında “abone sonlandırma” butonları belirgin bir şekilde ön planda olacak. Tüketiciler aboneliklerini kolay bir şekilde sonlandırabilecek.

Dijital Hastalık Raporu

1 Temmuz’dan itibaren çalışanlar, hasta olmaları durumunda “hastalık raporu”nu iş yerlerine iletmek mecburiyetinden kurtulacak. Dijital Hastalık Raporu sistemi ile birlikte söz konusu rapor
muayenehaneler tarafından iş yerlerine dijital olarak iletilecek.

elektronik cihazlara çöp yasağı

Elektronik cihazların evdeki çöplere atılması da bu tarihten itibaren yasakanıyor. 1 Temmuz’dan itibaren vatandaşlar elektronik cihazları ayrı olarak biriktirip süpermarketlere veya belirli noktalara iade edebilecek. Söz konusu süpermarketler cihazları ücretsiz kabul etmek zorunda.(c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş