Gündem

Hasene Afganistan’daki Depremzedeler İçin Harekete Geçti

Hasene 1000 kişinin ölümüne ve 1500 kişinin yaralanmasına neden olan deprem felaketini yaşayan Afganistan’a insani yardımda bulunacak.
22 Haziran 2022
Afganistan'daki depremde ölü sayısının artmasından endişe ediliyor. Fotoğraf: AA

Afganistan’ın Pakistan sınırına yakın bölgede 5.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremde binden fazla insan hayatını kaybetti, yüzlercesi yaralandı. Komşu ülkelerden de hissedilen depremin meydana geldiği bölgede kurtarma çalışmaları devam ederken, can kaybının artmasından endişe ediliyor.

Hasene’den Acil Yardım

Deprem bölgesindeki yaraları sarmak ve acil yardım ulaştırmak üzere Hasene Derneği de harekete geçti. Camia Haber’e konuşan Hasene International Başkanı Mesud Gülbahar, “Binlerce insanın hayatını kaybettiği bu afet hepimizi derinden üzmüştür. Temennimiz, can kaybının daha fazla artmaması. Hasene olarak deprem bölgesine ulaşmak ve gerekli acil yardımlarımızı oradaki mağdurlara ulaştırmak için çalışma başlattık. Vefat edenlere rahmet, yaralılara şifalar diliyorum.” diye konuştu.

ULUSLARARASI YARDIM ÇAĞRISI

Depremin merkez üssünün Afganistan’ın doğusunda, Pakistan sınırında bulunan Host vilayetinin 46 kilometre güneybatısı olduğu açıklanmıştı. ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumu (USGS), önce 6,1 olarak açıkladığı depremin büyüklüğünü 5,9 olarak güncellemişti.

Afganistan Devlet Haber Ajansı, şiddetli depremde en az 1000 kişinin öldüğünü, 1500 kişinin yaralandığını bildirmişti. Taliban lideri Hibetullah Ahundzade yüzlerce evin yıkıldığını, ölü sayısının muhtemelen artacağını belirtti. Taliban yetkilileri uluslararası topluma, ülkeye bir an önce yardım gönderilmesi çağrısı yaptı. (c/aa)

 

 

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Edeka ve Netto’dan Acil Geri Çağırma!

Panem Backstube GmbH tarafından üretilen ve Edeka, Marktkauf ve Netto Marken-Discount marketlerinde satılan bazı fırına hazır pişirme ekmeği (Aufbackbrötchen) içerisinde tahta parçaları bulunma ihtimali nedeniyle acil geri çağırma yapıldı. Tüketiciler uyarılıyor!

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş