Gündem

Hava Limanlarında Kaos Bitmeyen Almanya Temmuz’da Türkiye’den Bagaj Kontrol Görevlisi Alacak

İzin döneminin başlamasıyla birlikte Köln ve Düsseldorf hava limanlarındaki kaos zirve yaptı. Hükümet, hava limanı sorununu, Türkiye’den 1000’den fazla geçici işçi alarak çözmeyi planlıyor.
26 Haziran 2022
@twitter

Almanya, 3 aydan beri süre gelen hava limanlarındaki kaosa Türkiye’den getirilecek bagaj kontrol görevlileri ile çözüm bulmaya çalışıyor.

Yaklaşık bin bagaj kontrol görevlisinin Temmuz ayında işe başlaması bekleniyor.

Bild am Sonntag gazetesinin verdiği habere göre, Almanya Federal Ulaştırma Bakanı Volker Wissing konuyu Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser ve Federal Çalışma Bakanı Hubertus Heil ile özel olarak görüştü.

Üç bakanın da onayı ile öncelikle Düsseldorf ve Köln hava limanlarında görevlendirilmek üzere binden fazla bagaj kontrol işçisi Almanya’ya getirilecek. İşçilerin, çalışma süreleri ise kısıtlı olacak.

Almanya dışından gelen işçilere daha az ücret ödenmeyeceği, iş verenlerin işçilere ayrıca kalacak yer ayarlayacağı da bildirilen haberde, Almanya’daki hava limanlarının şu anda acilen 1000-2000 işçiye ihtiyaç duyduğunu da bildirildi.

Köln e Düsseldorf’ta Kaos Zirve Yaptı

Bu arada yaz izin döneminin başladığı Kuzey Ren Vestfalya Eyaletinin iki büyük hava limanı Düsseldorf ve Köln hava limanlarında cuma günü başlayan uzun kuyruklar Pazar günü de devam etti. Yolcular, yaklaşık 5 saat beklemek zorunda kaldı. Çok sayıda bagaj uçaklara alınamadı.

Almanya sınır güvenliğinden sorumlu Federal Polis’in ek görevli istihdam etmesine rağmen, Düsseldorf ve Köln hava limanlarında neredeyse tüm seferlerin gecikmeli gerçekleştiği belirtiliyor.

Lufthansa ve Ryanair Yolcuları Daha Da Mağdur

Bu arada, binlerce seferi iptal eden Lufthansa ile Ryanair’in yolcuların iptal edilen seferlerinin ücretini ödememek için için çeşitli bahaneler öne sürdüğü açıklandı.

Yolcu hakları danışma bürolarına yapılan müracaatlarda, özellikle Lufthansa’nın, yolculara yasalarda gerekli alternatifleri sunmadığı hâlde iptal edilen seferlere ait ücretleri ödememek için mahkeme yolunu tercih ettiği, yolcuların çoğunluğunun da mahkeme ile uğraşmaktansa ücretleri istemedikleri ifade edildi. Aynı uygulamanın Ryanair tarafından da yapıldığı iddia edildi.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Edeka ve Netto’dan Acil Geri Çağırma!

Panem Backstube GmbH tarafından üretilen ve Edeka, Marktkauf ve Netto Marken-Discount marketlerinde satılan bazı fırına hazır pişirme ekmeği (Aufbackbrötchen) içerisinde tahta parçaları bulunma ihtimali nedeniyle acil geri çağırma yapıldı. Tüketiciler uyarılıyor!

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş