Dünya

Hacı Adayları Hazreti Muhammed’e İlk Vahyin Geldiği Hira Mağarası’nı Ziyaret Ediyor

Hacı adaylarının en fazla ziyaret ettiği mekanların başında ise Hazreti Muhammed'e ilk vahyin ulaştırıldığı Hira Mağarası yer alıyor.
01 Temmuz 2022
@aa

Hac ibadeti için kutsal topraklara gelen hacı adayları Kabe ziyareti ve ibadetlerine devam ederken bir yandan da Mekke’de bulunan kutsal mekanları ziyaret ediyor. Hacı adaylarının en fazla ziyaret ettiği mekanların başında ise Hazreti Muhammed’e ilk vahyin ulaştırıldığı Hira Mağarası yer alıyor. Kutsal topraklardaki günlerini Kabe ziyareti, ibadet ve dua ile geçiren hacı adayları, sabah namazını Hira Mağarası çevresinde eda etmek için Mekke’ye 5 kilometre mesafede olan Nur Dağı’nın (Cebel-i Nur) zirvesine tırmanıyor.

Bir saatlik zorlu yolculuk sonrasında zirveye varan hacı adayları buradan Mekke’yi izliyor ve namazlarını kılmalarının ardından Nur Dağı’nın zirvesinden yaklaşık 20 metre aşağıda bulunan Hira Mağarası’nı ziyaret ediyor. Hacı adaylarının şükür namazı kılıp dua da ettiği mağarada, bir kişinin başı tavana değmeyecek şekilde ayakta durabileceği yükseklikte ve yere uzanabileceği genişlik ve uzunlukta bir boşluk bulunuyor.

Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı yer

İslam kaynaklarına göre, Hazreti Muhammed’in 40 yaşına yaklaştığında inzivaya çekildiği ve burada vakit geçirmeyi adet edindiği Hira Mağarası ilk vahyin geldiği ve Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı yer olma özelliği taşıyor. Hazreti Muhammed 40 yaşındayken, Hira’da tefekkürle meşgulken Kadir Gecesi, Hazreti Cebrail aracılığıyla Alak Suresi’nin, “Yaratan Rabb’inin adıyla oku! O, insanı bir kan pıhtısından yarattı. Oku! Rabb’in sonsuz kerem sahibidir. O Rabb ki kalemle yazmayı öğretendir. İnsana bilmediği şeyleri öğretendir.” şeklindeki ilk beş ayeti kendisine vahyedildi.(AA)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş