Toplum

Bu Yıl Kurban Bayramı 9 Temmuz’da İdrak Edilecek

Müslümanların en büyük bayramı olan Kurban Bayramı bu sene 9 Temmuz'da idrak edilecek. Müslüman ülkelerin çoğunluğu aynı gün bayram yapacak.
03 Temmuz 2022
Bu sene Arafat vakfesi cmu günü yapılacak. Gelenekte Arafat vakfesinin cuma gününe rastlaması Hacc-ı Ekber olarak anılıyor.

Dünya Müslümanları 1443 Hicrî, 2022 Miladî yılı Kurban bayramını bu sene 9 Temmuz’da idrak edecek. Arafa vakfesi ise 8 Temmuz cuma gününe rastlayacak. Arafat gününün cuma gününe gelmesi gelenekte Hacc-ı Ekber olarak anılıyor.

Hacc için Suudi Arabistan’da bulunan Müslümanlar 3 gün sonra Mina’ya çıkacaklar. Oradan vakfe için Arafat meydanına geçecek olan Müslümanlar, cuma günü vakfeye duracaklar.

Arefe günü akşam Müzdelife’ye hareket edilecek. 9 Temmuz cumartesi günü ise Kabe tavaf edilip, kurbanlar kesilecek ve şeytan taşlanmaya başlanacak.

Müslümanların Çoğunluğu Aynı Gün Baram Yapacak

Öte yandan Suudi Arabistan’ın 2022 yılı Kurban Bayramını 9 Temmuz cumartesi günü ilan etmesi sonrasında bazı ülkelerdeki Müslümanlar bayramı 10 Temmuz Pazar günü idrak edeceklerini açıkladı. Pakistan Rü’yet-i Hilal Komitesi bayramın 10 Temmuz pazar günü yapılacağını ilan ederken ülkedeki bazı Müslümanlar bayramı Suudi Arabistan’ın ilanına göre kutlayacaklarını bildirdi.

Hindistan’ın güney eyaletlerindeki Müslümanlar 9 Temmuz pazar günü bayram yapacak. Diğer eyaletlerin çoğunluğu ise 10 Temmuz’da bayram yapacaklar.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Kardeşlik ve Dayanışma Coşkusu

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Kardeşlik ve Dayanışma Günü Belçika’nın Hasselt kentinde binlerce kişinin katılımı ile yapıldı.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş