Toplum

Bu Yıl Kurban Bayramı 9 Temmuz’da İdrak Edilecek

Müslümanların en büyük bayramı olan Kurban Bayramı bu sene 9 Temmuz'da idrak edilecek. Müslüman ülkelerin çoğunluğu aynı gün bayram yapacak.
03 Temmuz 2022
Bu sene Arafat vakfesi cmu günü yapılacak. Gelenekte Arafat vakfesinin cuma gününe rastlaması Hacc-ı Ekber olarak anılıyor.

Dünya Müslümanları 1443 Hicrî, 2022 Miladî yılı Kurban bayramını bu sene 9 Temmuz’da idrak edecek. Arafa vakfesi ise 8 Temmuz cuma gününe rastlayacak. Arafat gününün cuma gününe gelmesi gelenekte Hacc-ı Ekber olarak anılıyor.

Hacc için Suudi Arabistan’da bulunan Müslümanlar 3 gün sonra Mina’ya çıkacaklar. Oradan vakfe için Arafat meydanına geçecek olan Müslümanlar, cuma günü vakfeye duracaklar.

Arefe günü akşam Müzdelife’ye hareket edilecek. 9 Temmuz cumartesi günü ise Kabe tavaf edilip, kurbanlar kesilecek ve şeytan taşlanmaya başlanacak.

Müslümanların Çoğunluğu Aynı Gün Baram Yapacak

Öte yandan Suudi Arabistan’ın 2022 yılı Kurban Bayramını 9 Temmuz cumartesi günü ilan etmesi sonrasında bazı ülkelerdeki Müslümanlar bayramı 10 Temmuz Pazar günü idrak edeceklerini açıkladı. Pakistan Rü’yet-i Hilal Komitesi bayramın 10 Temmuz pazar günü yapılacağını ilan ederken ülkedeki bazı Müslümanlar bayramı Suudi Arabistan’ın ilanına göre kutlayacaklarını bildirdi.

Hindistan’ın güney eyaletlerindeki Müslümanlar 9 Temmuz pazar günü bayram yapacak. Diğer eyaletlerin çoğunluğu ise 10 Temmuz’da bayram yapacaklar.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş