Gündem

Avusturya’da Nazi Propagandası Yapan Askere 10 Ay Hapis Cezası

Avusturya’nın Kärnten eyaletinde 36 yaşındaki bir asker Nazi propagandası yaptığı gerekçesiyle 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.
05 Temmuz 2022
Avusturya'da Nazi propagandası yapan bir asker bir yıl hapse mahkum edildi. @shutterstock

Avusturya’nın Kärnten (Karintiya) eyaletine bağlı Klagenfurt Bölge Mahkemesi, Nazi propagandası yapan 36 yaşındaki askeri 10 ay hapis ve 1200 avro cezaya çarptırdı.

Mahkeme, söz konusu askerin Nazi üniforması başta olmak üzere o döneme ait çok sayıda propaganda unsurunu evinde bulundurduğu, çeşitli platformlarda Nazi selamı verdiği gerekçesiyle yürütülen davada kararını açıkladı.

Avusturyalı asker, savunmasında Nazi dönemine ait çok sayıda materyalin aile büyüklerinden miras kaldığını, bazılarını ise koleksiyon amacıyla topladığını ileri sürdü.

Bölge savcısı, askerin savunmasını reddederek, şahsın Viyana Garnizonu ve çeşitli spor tesislerinde Hitler selamı verdiği ve dijital platformlarda da Nazi propagandası yaptığının tespit edildiğini bildirdi.

Mahkeme heyeti, çeşitli platformlarda Nazi propagandası yapan askerin 10 ay hapis ve 1200 avro cezaya çarptırılmasına hükmetti. (aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş