Toplum

Malezya’da Çevre Dostu Camilerin İnşasına Destek Verilecek

Malezya, çevre dostu camilerin inşası için devlet desteği sağlayacak. Çevre dostu cami inşası veya mevcut camilerin çevre dostu camiye çevrilmesi için kampanya başlatıldı.
05 Temmuz 2022
Malezya'da camilerin çevre dostu kurumlar hâline getirilmesi için özel bir fon kuruldu. @shutterstock

Malezya, ülkedeki camilerin çevre dostu camilere dönüşmesi için devlet desteği sağlayacak. Malezya Çevre ve Şu İşleri Bakanlığı, camilerin çevre dostu olarak inşa edilmesi veya mevcut camilerin çevre dostu camilere dönüştürülebilmesi için tün toplumun ortak haraket etmesini istedi.

Malezya Çevre ve Şu İşleri Bakan Yardımcısı Mansur Osman, şirketlerle kişi veya kamusal bağışlarla desteklenecek olan projelerle, camilerde yüzde 29 enerji, yüzde 25 su ve yüzde 29 karbon emisyonu tasarrufu yapılabileceğini bildirdi.

Çevre dostu camiler için bir fon oluşturan Malezya bu amaçla ilk etapta 1 Milyon Malezya Ringit’i toplamayı planlıyor. Fon, öncelikle mevcut camilerin dönüşümü için çalışacak. Camilerin toplumsal in inşası için devlet desteği sağlayacak. Çevre dostu cami inşası veya mevcut camilerin çevre dostu camiye çevrilmesi için kampanya başlatılacak.

Çevre dostu cami projesi kapsamında toplanca bağışlarla, mevcut camilerin elektrik ampüllerinin daha az enerji harcayan ama daha fazla ışık veren lambalarla değiştirilmesi, daha az enerji tüketen yüksek verimli klimalarla su tüketiminde yağmur suyu kullanımı ve ihtiyaç kadar su tüketen muslukların yerleştirilmesi gerçekleştirilecek.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş