Gündem

İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete Dualarla Defnedildi

Bir süredir kanser tedavisi gören ve 57 yaşında vefat eden İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete, son yolculuğuna dualarla uğurlandı. IGMG Genel Başkanı Kemal Ergün başsağlığı mesajı yayımladı.
16 Temmuz 2022
Bir süredir gördüğü kanser tedavisinin ardından 57 yaşında hayatını kaybeden İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete son yolculuğuna uğurlandı. @aa

Yunanistan’daki Müslüman Türklerin İskeçe seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete dualarla defnedildi.  Aşağı Mahalle Kabristanına defnedilen Ahmet Mete’nin cenazesi önce Sünne Mahallesi’ndeki evinin önünde toplanan binlerce kişiyle helalleşilmesi  için buraya getirildi. Dualarla anılan müftü Mete’nin tabutu, daha sonra binlerce Batı Trakyalı Türk’ün eşliğinde omuzlar üzerinde taşınarak 2007’den beri görev yaptığı İskeçe Müftülüğüne getirildi.

Mete’yi son yolculuğuna uğurlamak üzere İskeçe’ye gelen TBMM Başkanı Mustafa Şentop, burada yaptığı konuşmada, kendisini uzun yıllardır tanıdığını belirterek, Mete’nin Batı Trakyalı Türk azınlık için verdiği hizmetleri anlattı.

Mete’nin naaşı, Müftülükteki merasimin ardından omuzlarda taşınarak İskeçe’deki Aşağı Mahalle Mezarlığı’na getirildi.

Cenaze törenine Mete’nin ailesi ve yakınları, Türkiye’den  TBMM Başkanı Mustafa Şentop, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak ve beraberindeki heyet, MHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Muhammed Levent Bülbül, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Bulgaristan Başmüftüsü Mustafa Hacı Aliş, Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Burak Özügergin, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, protokol üyeleri ve binlerce Batı Trakyalı Türk katıldı.

Şentop, mezarlıkta yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selam ve taziyelerini iletti. Mete’nin Batı Trakyalı Türk azınlık için çok sayıda hizmetinin bulunduğunu belirten Şentop, “Buradaki o büyük kalabalık, kendisinin hüsnühaline, Müslümanlığına, şuurlu bir dava adamı oluşuna şehadet ediyor. Biz de şahit olduk. Hep ölünceye kadar da bu şehadetimizi muhafaza edeceğiz.” dedi. Şentop, Türkiye’nin, Batı Trakyalı Türk azınlığın durumunu ve sorunlarını da yakından takip ettiğini vurguladı.

Cenaze namazını kıldıran Erbaş da törendeki büyük kalabalığa dikkati çekerek, “Bizler de musallaya gelip böyle namazımız kılındığında, namazımızın kalabalık cemaatlerle kılınmasını Rabb’im nasip eylesin.” diye konuştu. Mete’nin naaşı, kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi.

İskeçe Sünne Mahallesindeki evinin önünde toplanan binlerce kişi Mete’ye etti helallik verdi. Cenaze omuzlarda taşındı. @aa

15 yıldır İskeçe Müftüsü olarak görev yapıyordu

Mete, 1965’te İskeçe’ye bağlı Yassıören köyünde dünyaya geldi. İlköğrenimini Türkiye’de İstanbul Gaziosmanpaşa Bekirsami Dede İlkokulunda tamamlayan Mete, Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesini bitirdi.

Mete, Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesindeki eğitiminin ardından 1991’de Suudi Arabistan’daki Medine İslam Üniversitesinden mezun oldu. Yükseköğrenimini Suudi Arabistan’da tamamlayan Mete, Batı Trakya’ya dönerek İskeçe Müftülüğü çatısı altında vaizlik ve Kur’an Kursu öğretmenliği görevlerinde bulundu.

Mete, 2000-2007 döneminde kendi köyü Yassıören’de imam olarak görev yaptı. 2007’de İskeçe Müftüsü seçilen Mete, Türk Azınlığı Vaaz ve İrşat Heyeti Asbaşkanı olarak da hizmet verdi. Mete, evli ve üç çocuk babasıydı.​​​​​​​

IGMG Genel Başkanı Ergün Başsağlığı Mesajı Yayımladı

İslam Toplumu Milli Görüş Genel Başkanı Kemal Ergün de, seçilmiş müftü Ahmet Mete’nın vefatı üzerine bir baş sağlığı mesajı yayımladı.

Kemal Ergün mesajında “Bir süredir kanser tedavisi gören ve Hakk’a yürüyen Batı Trakya İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete Bey’e Allah’tan rahmet diliyorum. Başta ailesine ve Müslüman-Türk Azınlığına baş sağlığı diliyorum. Derecesi âlî olsun.” dedi. (c/aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş