Dünya

Afganistan’da Cuma Namazı Saldırısı: 47 Ölü

Afganistan'da Cuma namazında bir camiye yapılan saldırıda meydana gelen patlamada din adamı Mevlevi Mucib Rahman Ensari ile 47 kişi hayatını kaybetti.
03 Eylül 2022

Afganistan’ın Herat kentinde Guzergah Camiine Cuma namazı esnasında saldırı yapıldı. Saldırıda 47 kişi öldü, 80 kişi de yaralandı. Ölü sayısının artmasından korkulurken, ölenler arasında bölgenin meşhur din adamlarından Mevlevi Mucib Rahman Ensari de bulunuyor.

Herat Vilayet Sözcüsü Hamidullah Mutevakil, basına yaptığı açıklamada, Guzergah Camisi’nde meydana gelen intihar saldırısında aynı zamanda caminin imamı ve vaizi olan Ensari’nin yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Açıklamada, intihar saldırısı nedeniyle ilk belirlemelere göre, en az 47 kişinin hayatını kaybettiği, 80 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Görgü tanıkları ise Ensari’nin bazı korumalarının da yaşamını yitirdiğini ifade etti. Saldırıyı henüz üstlenen olmadı. Ancak saldırının İŞİD tarafından yapıldığı tahmin ediliyor.

Herat’ta büyük bir medreseyi yöneten ve burada dersler veren Ensari, Taliban öncesi dönemde de sık sık Afganistan hükümetine yönelik şiddetli eleştirileri, Taliban lehine güçlü destek açıklamalarıyla gündeme gelmişti.

Ensari’nin özellikle kadın haklarına yönelik açıklamaları ise tepki uyandırmıştı.

11 Ağustos 2022’de, Taliban ve en etkili bileşeni Hakkani grubunun önde gelen isimlerinden Şeyh Rahimullah Hakkani, ders verdiği bir medresede DEAŞ’ın bombalı saldırısında hayatını kaybetmişti.

DEAŞ saldırıları yüzlerce can aldı

Taliban’ın geçen yıl 15 Ağustos’ta Afganistan’ı hakimiyeti altına almasının ardından geçen son bir yılda terör örgütü DEAŞ’ın saldırıları nedeniyle yüzlerce insan hayatını kaybetti.

Söz konusu saldırılar, ağırlıklı olarak Şii ve Sünni camiler ile Taliban güçlerini hedef alırken en kanlı patlamalar Şii camilerine yönelik saldırılarda gerçekleşti. (c/aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş