Gündem

Fransa Enerji Krizine Hazırlanıyor: Macron’dan Tasarruf Çağrısı

Fransa, artan enerji krizi sebebiyle vatandaşların enerji tasarrufunda bulunmasını istedi. Vatandaşa yardım yapılacağını açıklayan Macron kaloriferlerin 19 derece ısıtmasını istedi.
Mine Çelik
06 Eylül 2022
@aa

Fransa ülkeyi derinden etkileyen enerji krizine karşı, enerji tasarrufu çağrısında bulundu. Enerji krizi ile ilgili bazı tedbirleri açıklayan Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ayrıca enerji kullanımını yüzde 10 azaltmayı hedeflediklerini söyleyerek Fransızları tasarrufa davet etti. Macron, vatandaşlara artan enerji masrafları için yardım yapacaklarını da açıkladı.

“Tasarrufun en etkilisi klimayı azaltmak” ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Macron, kaloriferlerin en fazla 19 derece ısıtması gerektiğini de ifade etti. Ancak Macron fiyatların artması karşısında devletin vatandaşa sürekli olarak yardım yapmayacağını da bildirdi.

Gaz Fiyatları 10 Kat Arttı

Fransa’da elektrik fiyatları 2021 Eylül ayı fiyatlarına göre 10 kat arttı. Ağustos ayında 1 Megawattlık (MWh) elektrik faturası 1000€’yu aştı.

Bu arada, Fransız kamu enerji kuruluşu EDF (Electricite de France), bir kabine üyesinin kışın elektrik kesintisi tehditine karşı “genel seferberlik” olarak adlandırdığı hamlenin bir parçası olarak tüm nükleer reaktörleri aktifleştirmeyi planlıyor.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş