Toplum

IGMG Genel Kurulu Yapıldı: Ali Mete Genel Sekreter Seçildi

İslam Toplumu Millî Görüş 13.Genel Kurul’u yapıldı. Genel Kurul’da, faaliyet raporu ve Merkez Yürütme Kurulu’nun ibrasından sonra Genel Sekreterlik seçimi yapıldı. Genel Sekreterliğe Ali Mete seçildi.
19 Eylül 2022

Almanya’nın Hagen şehrinde,  18 Eylül Pazar günü Stadt Halle Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) 13. Genel Kurulu, 33. Avrupa Kur’ân-ı Kerîm Tilavet Yarışması birincisi Muhammed Enes Kıdık’ın okuduğu Kur’an tilavetiyle başladı. Genel Kurul’da önce delegelerin yoklaması gerçekleştirilirken, her bölgeden gelen delegelerin yoklamasını IGMG Teşkilatlanma Başkanı Murat İleri yaptı.

Ali Mete Genel Sekreter Seçildi

IGMG Genel Kurulu’nda Genel Sekreterlik seçimi de yapıldı. Yapılan oylama sonrasında Kurumsal İletişim Başkan Vekili Ali Mete, Genel Sekreter seçildi. Genel Sekreterlik seçimi sonrasında ise Genel Başkan Kemal Ergün Genel Kurul’a hitap etti.

Ali Mete IGMG Genel Sekreterliği’ne seçildi.

“Bizim Cihadımız İnsanlığı Kuşatacak Camiler Kurmaktır”

IGMG Genel Başkanı Kemal Ergün, teşkilatın bütün hizmetlerini bir cihad aşkıyla gerçekleştirdiğine dikkat çektiği konuşmasında “Bundan 60 yıl önce, Batı Avrupa ülkelerine ilk Müslümanlar geldiğinde cihad, namaz kılacak bir tek seccadesi olan o ihlaslı Müslümanların, mütevazı mescitler kurmasıydı.” dedi. Ergün, bugün ise cihadın, “O mescitleri iklim dostu, engellilere kapıları açık, kadın genç ve çocuklara yönelik özel hizmetleriyle tüm insanlığı kuşatacak camiler kurmak” olduğunu ifade etti.

IGMG Genel Başkanı Kemal Ergün yaptığı konuşmada camilerin gençler, kadınlar ve genç kızlarla ancak hayat bulacağını söyledi.

Kadınlara ve Genç Kızlara Camilerde Daha Fazla Yer verin!

IGMG Genel Başkanı Ergün, konuşmasında camilerin sadece büyük bir bina olarak inşa edilmesinden ziyade, gençleri, kadınları ve kızları sahiplenecek bir müessese olarak kurulmasının önemine vurguda bulundu. “İşte bu bizim cihadımızdır.” diyen Ergün sözlerini şöyle sürdürdü: “Gençlik Lokalleri olmayan, kadınlarımızın, genç kızlarımızın gelip buluşacakları, sohbet edecekleri mekânları olmayan camilere ihtiyacımız yok, gençlerimizin, kadınlarımızın, kızlarımızın kendilerini bulamayacakları camilere ihtiyacımız yok. Ama, tam tersine gençlerle, kadınlarla, kızlarla dolup taşacak camilere ihtiyacımız var.”

Ergün konuşmasında ayrıca, “Kadınlarımızı, kızlarımızı dışlayan bir teşkilat olamaz.” ifadelerini kullandı. Ergün, “Kaldı ki, bizim teşkilatımızda böyle bir şey olduğunda, Müslüman kadınlara Avrupa’da Amerika’da veya dünyanın herhangi bir yerinde yapılan ayrımcılığı nasıl kınayacağız? Kendi kardeşine ayrımcılık yapan bir kimseye kimse inanıp güvenir mi?” diye kaydetti.

“11 yılda, camilerden, okullara ve eğitim merkezleri ile yep yeni müesseseler kurduk”

11 Yılda Kurulan Müesseseler

Kemal Ergün Genel Başkan olarak göreve başlamasından sonra kurulan müesseselerin de tanıtımını yaptı. Yeni bir Genel Merkez binasının alımının sıra, 143 yeni cami, 22 bölge merkezi, 70 eğitim merkezi, 43 yenilenen cami, 30 okul, 6 anaokulu, 41 ek bina, 16 İrfan Yurdu, 11 arsa alımı ve 32 hafızlık kurumu yapıldığına dikkat çeken Ergün, bu müesseselerin daha da artırılacağını söyledi.

Çalışma Masaları

Genel Kurul’da ayrıca delegelerle fikir alışverişinde bulunulan; “Çocuk Dostu Camiler”, “İklim Değişikliği ve Çevre Duyarlılığı”, “Camiler İçin Güvenlik Önlemleri”, “Enerji Krizi”, “Dezavantajlı Gruplara Yönelik Çalışmalar” başlıklı çalışma masaları oluşturuldu. Masalarda istişare edilen konularda; Genel Kurul’da belirtilen fikir ve öneriler doğrultusunda çalışmalar devam edecek.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Edeka ve Netto’dan Acil Geri Çağırma!

Panem Backstube GmbH tarafından üretilen ve Edeka, Marktkauf ve Netto Marken-Discount marketlerinde satılan bazı fırına hazır pişirme ekmeği (Aufbackbrötchen) içerisinde tahta parçaları bulunma ihtimali nedeniyle acil geri çağırma yapıldı. Tüketiciler uyarılıyor!

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş