Toplum

Müslüman Kadınlar Eğitimde ve Sosyal Projede Yarıştı

İslam Toplumu Millî Görüş Yetişkinler Eğitim Kursu’na devam edenler arasında tilavet ve bilgi yarışması  yapıldı. Yarışmaya paralel olarak aileye ve topluma hizmet etme gayesiyle oluşturulmuş projelerin yer aldığı Sosyal Proje Fuarı da gerçekleştirildi.
17 Ekim 2022
Photo©IGMG

İslam Toplumu Millî Görüş Kadınlar Teşkilatı 15 Ekim Cumartesi günü Yetişkinler Eğitim Kursu’na devam edenler arasında IGMG Genel Merkezi’nde yarışma gerçekleştirdi.  Yetişkinler Eğitim Kursu Yarışması; tilavet ve bilgi yarışması olarak iki bölüm halinde yapıldı. Fuarda sergilenen projeler ise jüri değerlendirmesine tabi tutuldu.

Açılışta konuşan IGMG Kadınlar Teşkilatı Eğitim Başkanı Elif Köse, “Bugün burada uzun zamandır emek verilen iki güzel çalışmanın meyvelerini tadacağız. ‘Hayırlı nesiller, hayırlı kadınların ellerinde yetişir.’ düsturuyla açılan, geliştirilen ve kendine özgü müfredatı ve kitapları olan, kurumsal bir kurs haline gelen Yetişkin Eğitim Kurslarımızın tilavet ve bilgi alanında yarışacakları bir gün olacak. Aynı zamanda bölgelerimde uzun zamandır uyguladıkları bir yandan aile bağlarını güçlendiren bir yandan da aile fertlerine sosyal sorumluluk kazandıran projeler bizlere takdim edilecek. Bu iki çalışma vesilesiyle Genel Merkezimizde bugün bir milada şahitlik ediyoruz.

Bu noktaya gelinceye kadar bölge kadınlar Teşkilatı eğitim başkanları çok büyük emek sarf ettiler gerek kursların açılışlarında gerek öğrenci ve hoca hanım bulmada gerek bölge içerisindeki yaptıkları mezuniyet ve yarışmalarda çok büyük azim ve gayret sarf ettiler işte bu yüzden kendilerine buradan teşekkürü bir borç biliyorum.” dedi.

IGMG Kadınlar Teşkilatı Başkanı Handan Yazıcı hedeflerinin şuurlu, bilinçli insan sayısını artırmak olduğunu söyledi. Yazıcı “2013 yılında başlattığımız Yetişkinler Eğitim Kurslarımızdaki ihlas, gayret, samimiyet sonucu bugün 4 bin talebemiz bu kurslarda eğitim görmektedir. Misyonumuz yaradan Rabbinin adıyla oku, şekillen ve şekil ver.” dedi.

IGMG Eğitim Başkanlığından Yetişkinler Eğitim Sorumlusu Sultan Balkaya da programa katıldı. Yapılan çalışmaların değerine dikkat çeken Balkaya, “Bizden öncekiler, bizler ve bizden sonrakiler bu yoldan ayrılmayacağız.” dedi. Balkaya, yıllardır türlü zorluklar içinde bu çalışmaların yapıldığını çok iyi bildiğine işaret ederek teşekkür etti.

IGMG Genel Başkanı Kemal Ergün de konuklara hitap ederek şunları söyledi: “İlk emri ‘oku’ olan dinin bir dinin müntesipleriyiz. Maalesef 1-2 asırdır okumayı, okuma kültür medeniyetini terk ettik insanlığın ne hâle geldiğini gördük. Bugün yeryüzündeki zulüm, adaletsizlik, haksızlık, Hz. Muhammed (s.a.v.)’in medeniyetinin insanoğluna götürülememesinde yatar. Çünkü onun medeniyetinde zulüm yoktur.”

Yetişkinler Eğitim Kursu Yarışması’nda 14 bölge temsilcisi; Kur’ân-ı Kerîm tilaveti ve bilgi alanlarında yarıştı.

SOSYAL PROJE FUARI

Fuarda 9 IGMG Bölgesi sosyal projelerini sergiledi. Bölgeler ve projeleri şöyle:

Rhein-Neckar-Saar: Ailem ile Kaliteli Vakit,

Köln: Ebeveyn ilgisizliğinden mağdur olan çocuklara manevi destek projesi,

Hannover: “Yürü Ailem! Ruhumuz Nefes Alsın” doğada aile ile teknolojiden uzak tefekkür yürüyüşleri projesi.

Kuzey Hollanda: “Çınarlarımız” (yaşlılara yönelik destek projesi)

Güney Hollanda: ZAMAN – Zaafiyetlerden Arındırılmış Müslümanlığa Adanmış Nimet, Düsseldorf: “Müslüman’ın ayak izi.” Ekolojik ve karbonsuz ailemiz -Ailede çevre bilinci projesi

Arlberg: Nehir Kıyısı Temizliği

Berlin: Aile Danışmanlığı ve Eğitim Merkezi (ADEM) – Ailelere ücretsiz danışmanlık projesi

Württemberg: “Vakti Tebessüm”

HANNOVER İKİ DALDA DA BİRİNCİ

Yetişkinler Eğitim Kursu Yarışması sonuçları şöyle açıklandı; 1. Hannover Bölgesi, 2. Kuzey Hessen Bölgesi, 3. Viyana Bölgesi

Sosyal Proje Yarışması’nda da birinci Hannover Bölgesi olurken, Kuzey Hollanda Bölgesi ikinci, üçüncü Arlberg Bölgesi oldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş