Toplum

Almanya’da Vatandaşlık Ödeneği 1 Ocak’ta Yürürlüğe Girecek

Almanya’da hükümet ile muhalefetin üzerinde anlaştığı vatandaşlık ödeneği ile ilgili yasa tasarısı yeniden görüşüldüğü Federal Meclis'te büyük bir destekle kabul edildi. Sosyal yardım ödeneği planlandığı gibi 1 Ocak 2023 tarihinde yürürlüğe girecek.
25 Kasım 2022
Almanya'da vatandaşlık ödeneği 502 Euro olarak ödenecek. @shutterstock

Almanya’da hükümetin vaat ettiği, ancak, Federal Meclis tarafından reddedilen vatandaşlık ödeneği yasa tasarısı meclisten nihayet geçti. Meclis ve Eyaletler Meclisi Uzlaşma Komisyonu’nun uzlaşma önerisi sonrasında yeniden oylanan vatandaşlık ödeneği yasası çoğunluk oyuyla kabul edildi.

Federal Meclis’teki oylamada 557 milletvekili evet oyu kullanarak yasayı desteklerken, 98 milletvekili de karşı çıktı.

HIV’e Göre 53 Euro Fazla Ödenecek

Federal Meclis’te kararlaştırılan vatandaşlık ödeneği yasası Eyaletler Meclisi’nde de oylanacak. Ancak yasanın burada onaylanması şimdiden belli olmuş durumda. Zira, Eyaletler Meclisi’nde bulunan muhalefet de yasayı onaylayacağı işaretini vermiş bulunuyor. Yasaya göre, vatandaşlık ödeneği alan yetişkinler Hartz IV diye bilinen eski sosyal yardım yasasında öngörülen aylık 449 Euro yerine 53 Euro’luk artışla 502 Euro alacak.

AİLEYE NE KADAR ÖDENECEK?

1 Ocak 2023 tarihinde yürürlüğe girecek olan vatandaşlık ödeneği tek başına yaşayanlar için 502 Euro olarak ödenecek. Ancak aynı evde yaşayan diğer kişiler için de ödeme yapılacak buna göre:

Aynı evdeki eş için: 452 Euro

25 yaşın altındaki çocuklar için: 402 Euro

14-17 yaş arası çocuklar için: 420 Euro

6-15 yaş arası çocuklar için: 348 Euro,

5 yaşına kadar olan çocuklar için ise 318 Euro ödenecek.

Reklam (İç Sayfa)

Pin It on Pinterest

Paylaş