Gündem

Almanya’da Elektrik ve Gaz Fiyatları Daha da Artacak

Almanya’da gaz ve elektrik fiyatlarının Ocak ayından itibaren yeniden artması beklenirken, hükümet fiyat artışlarını durduracak yasa hazırlıyor.
04 Aralık 2022
@shutterstock

Almanya’da uzun süredir beklenen elektrik ve gaz zammının yılbaşında iki katına çıkması bekleniyor. Elektrik ve gaz dağıtım şirketleri konuya ilişkin müşterilerini bilgilendirmeye başladı.

Ancak, piyasa uzmanları şirketlerin bir anda zam yapma yerine asıl zammı Ocak ayı sonrasına ertelediğini ifade ederken, bazı şirketlerin de müşterilerine bilgi vermeden zam yaptıkları bildirildi.

Hükümet Engel Olmak İstiyor

Federal hükümet ise enerji şirketlerinin zam artışlarını sınırlamak istiyor. Hükümet tarafından hazırlanan enerji yasası tasarısına göre, enerji şirketleri istedikleri gibi zam yapamayacaklar. Şirketler, masraflarının arttığını belgelemek durumunda kalacak.

Federal Meclis ve Eyaletler Meclisi’nin de onaylaması durumunda, Mart ayında yürürlüğe girmesi beklenen yasayla, geriye dönük olarak Ocak ve Şubat aylarında yapılan zorunlu olmayan elektrik ve gaz zamlarının geri ödenmesi şartı getirilecek.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş