Toplum

Almanya’da Ocak Ayından İtibaren Memurlara Zam Müjdesi

Almanya'da sözleşme dönemi olmasa da, vatandaşlık ödeneğinin yürürlüğe girmesi ve böylece temel geçim şartları için yapılan ödeneğin artırılması memurlara da zam müjdesini getirdi.
05 Aralık 2022
@shutterstock

Almanya’da memurlara ocak ayından itibaren zam yapılacak. Zam oranının ne kadar olacağı henüz kesinleşmedi. Ancak, Harz IV sosyal ödeneğinin 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren kaldırılarak yerine yaklaşık yüzde 12’lik artış yapılan Vatandaşlık Ödeneği’nin yürürlüğe girmesi sebebiyle en az yüzde 12 oranında bir artış bekleniyor.

Almanya’da memur maaşlarının temel geçim şartları (Grundsicherung) için ön görülen miktardan en az yüzde 15 fazla olması gerekiyor.

Eyaletler, 2020 yılında Anayasa Mahkemesinin verdiği bir karardan hareketle toplu sözleşme zamanı olmasa da memur maaşlarının artırılması çalışmalarına şimdiden başladı.

Hessen ve Berlin ile birlikte diğer eyaletler memur maaşlarına yapılacak olan zamlarla ilgili olarak ortak bir politika belirlemek üzere federal hükümetle görüşmeler yapıyor. Zam oranın ne kadar olacağı yıl sonunda ya da Ocak ayında belirlenmiş olacak.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Mevlid Kandili: Alemlere Rahmet Efendimizin Doğum Günü

Bugün Müslümanlar için en önemli gün ve gecelerinden biri. Zira bugün, alemlere rahmet, iki cihan güneşimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.)’in doğum günü. Yüce Rabbimizin affına mazhar olmak isteyen Müslümanlar, gecelerini camilerde veya evlerinde ibadet ederek ihya edecekler.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş