Gündem

Brükselde Açık Artırmaya Çıkarılan Kafatası Satışı Tepkiler Sonrasında İptal Edildi

Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapılması planlanan ve sömürge yıllarına ait, Kongo kökenli 19. yüzyıldan kalma üç kafatası satışı müzayedesi iptal edildi.
Esra Çelik
06 Aralık 2022
Belçika'da açık artırmaya çıkarılan 3 insan kafatasının satışı iptal edildi.

Belçika’nın başkenti Brüksel’de yapılması planlanan ve sömürge yıllarına ait üç kafatası satışı müzayedesi tepkiler sonrasında iptal edildi. Satışa sunulmak istenen kafatasları 19. yüzyılda Kongo’dan getirilmişti.

Organizatörler, kafataslarını, tablo, mücevher, kürk manto, mobilya ve diğer antika parçalardan oluşan parçalar ili birlikte satmak istiyordu.

Kafataslarının satışına kamuoyundan büyük tepki geldi. Gelen tepkiler üzerine, kafataslarını müzayedeye çıkarmaya hazırlanan organizatörler, açık artırmayı iptal etmek zorunda kaldı.

Sömürgeciliği Temsil Ediyor

Kamuoyunda yapılan tartışma ve tepkilerde kafataslarının satışı Belçika’nın Orta Afrika’yı sömürgeleştirmesinin sembolü olarak değerlendirildi. Açık artırmayı yapmak isteyen firma sömürge ve kölelik geçmişini hatırlattığı için kamuoyundan özür dilemek zorunda kaldı.

Organizatörler yaptıkları açıklamada, “Sömürge döneminde insanların maruz kaldığı eziyet ve aşağılanmaları hiçbir şekilde desteklemiyoruz.” ifadeleri kullandı.

Kafasının Kime Ait Olduğu Ortaya Çıktı

Organizatörler gelen tepkiler üzerine ayrıca kafataslarının fotoğrafı ile birlikte ek bilgileri internet sitesinden de kaldırıldı.

Satışı yapılmak istenen kafataslarının kimlere ait olduğu da belli oldu. Kafataslarından biri, Kongo’daki askeri operasyonlarda çalışan Belçikalı bir doktor olan Louis Laurent tarafından imzalanmış Fransızca bir yazıya sahip. Yazıda, kafatasının 1894’te insan kurban edilen “Bombia” köyündeki bir ağaçtan çıkarıldığı ifade ediliyor.

İkinci bir kafatasının ise Bangala’dan bir yamyama ait olduğu ileri sürülürken, alnında mücevher olan üçüncüsü kafatasının da  Münie Mohara adlı bir Arap şefe ait olduğu bildirildi.

Kafatasının tanesine 1000 Euro’ya kadar değer biçilmişti.

Bu arada, Belçika’da insan kalıntılarının satışının kanunen yasaklanması isteniyor.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş