Gündem

Almanya’da Afet Uyarısı Karmaşası: Birçok Telefon Sessiz Kaldı!

Almanya’da bugün saat 11:00’de uygulanan test alarmı bekleneni veremedi. Birçok telefon sessiz kaldı.
08 Aralık 2022
@Shutterstock

Almanya’da federal hükümet ile eyaletler ve yerel yönetimlerin ortak bir aksiyonu olarak bugün afet uyarısı yapıldı. Uyarı sirenleri, radyo, televizyon, tren istasyonları ile merkezî meydanlarda çaldı.

Birçok telefon sessiz kaldı

Vatandaşlara ayrıca telefonlar aracılığı ile afet uyarısı yapıldı fakat bir çok telefonun sessiz kaldığı aktarıldı. Bunun, gerçek bir afet durumu için büyük bir soru işareti olduğu kaydedildi.

“Test Alarmları” fonksiyonu

Öte yandan birçok akıllı telefonda söz konusu afet uyarısının aktif hâle getirilmesi gerektiği bilgisi paylaşıldı. Telefonun “Ayarlar” bölümünden, “Test Alarmları” fonksiyonunun açık tutulması gerektiği aktarıldı. Fakat söz konusu fonksiyonun aktif olduğu bazı telefonların dahi sessiz kalması büyük soru işaretlerine neden oldu.

Almanya’da Uyarı Günü

Afet Uyarı Günü’nde, halkı uyarmak amacıyla afet uyarı cihazlarının çalışabilir ve kullanılabilirliliği deneniyor. Böylece afet uyarı sisteminin çalışıp çalışmadığı ve hangi alanlarda yenilemeler yapılması gerektiği tespit ediliyor.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Mevlid Kandili: Alemlere Rahmet Efendimizin Doğum Günü

Bugün Müslümanlar için en önemli gün ve gecelerinden biri. Zira bugün, alemlere rahmet, iki cihan güneşimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.)’in doğum günü. Yüce Rabbimizin affına mazhar olmak isteyen Müslümanlar, gecelerini camilerde veya evlerinde ibadet ederek ihya edecekler.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş