Gündem

“Almanca Bilen, Çalışan ve Suç İşlemeyenler Alman Vatandaşı Olacak”

Almanya 5 yıl ülkede ikamet eden, çalışıp kendi geçimini temin eden ve suça karışmamış göçmenlere 5 yıl sonra vatandaşlığa geçiş imkanı verecek.
12 Aralık 2022
@shutterstock

Almanya Federal Başbakanı Olaf Scholz, Almanya’nın uzun süreden beri bir göç ülkesi olduğunu söyledi. Scholz medyaya yaptığı açıklamada, bir göç ülkesi olan Almanya’da göçmenlerin Alman vatandaşlığına geçişlerini kolaylaştırmak istediklerini açıkladı.

“Almanya çoktandır bir göç ülkesi olmasına rağmen, Almanya’ya gelmiş olan göçmenler sanki geldikleri ülkelerine geri dönecekmiş muamelesi gördü.” diyen Almanya Federal Başbakanı Scholz, böyle olduğu için de göçmenlerin Alman vatandaşlığına geçmelerini istemenin hiç öne çıkmadığını bildirdi.

Yeni hükümetin göçmenlerin içinde bulunduğu gerçeğe uygun yeni düzenlemeler yaparak, uluslararası standartlara uygun bir göç ülkesi imkanları sunmak istediklerini ifade etti. Gömenlerin 5 yıl ikametleri sonrasında Alman vatandaşlığına geçişlerine imkan veren yasa hazırlığı yaptıklarını da açıklayan Scholz, “Almanca bilen, kendi geçimini kendisi çalışıp kazanan ve suç işlememiş göçmenlerin” bu imkana kavuşturulacağını bildirdi.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş