Gündem

İngiltere ve Galler’de de Müslümanların Nüfusu Arttı

Birleşik Krallık’ın İngiltere ve Galler bölgelerinde 10 yılda Müslümanların nüfusu 1 Milyon 160 bin artışla 3 Milyon 870 bine çıktı.
12 Aralık 2022
@shutterstock

İngiltere’de 2021 nüfus sayımına göre Müslümanların nüfusu daha da artmaya başladı. Birleşik Krallık Ulusal İstatistik Ofisi’nin verilerine göre İngiltere ve Galler bölgelerinde 10 yıl önce 2. Milyon 710 bin olan Müslüman nüfus 2021 yılında 3 Milyon 870 bine çıktı. Böylece İngiltere ve Galler’de Müslüman nüfus 1 Milyon 160 bin artmış bulunuyor.

Britanya Müslüman Konseyi (Muslim Council of Britain – MCB) de 2021 yılı nüfus sayımı sonuçlarını değerlendirdi. Nüfus sayımının, genç bir Müslüman nüfusun varlığını, Müslüman nüfus arasındaki doğum oranlarının da yüksek olduğunu gösterdiğine işaret eden Britanya Müslümanlar Konseyi, genç Müslüman nüfusun ülke için ulusal bir stratejik varlık olarak değerlendirilmesi gerektiğine işaret etti.

2021 yılı nüfus sayımı sonuçlarını değerlendiren MCB Genel Başkanı Zara Mohammed, “Bugün ulusumuzun bir etnik topluluklar topluluğu olduğu doğru bir şekilde ortaya konulmuştur. Bizler artık, inancımıza bağlı ve toplumdaki yerimize güveni olan 2. ve 3. nesil Müslümanlarız. Havada belli bir canlılık var. Müslüman toplum, çeşitlilik ve yeni şeyler ortaya koymak için bir katalizör görevi görmektedir.” şeklinde konuştu.

Öte yandan, İskoçya nüfus sayımı sonuçları ise daha sonra açıklanacak.

Müslümanlar Yoksun Bölgelerde Daha Fazla

Bu arada MCB’nin nüfus sayımı verilerini Çoklu Yoksunluk Endeksi ile birlikte değerlendirdiği analizinde, İngiltere’deki Müslüman nüfusun %40’ının yerel yönetim bölgelerinin en yoksun beşte birinde yaşadığını ortaya koydu. 2011 yılına göre 482.000 daha fazla Müslüman en yoksun bölgelerde yaşıyor. Müslümanların sadece %6’sından biraz azı yerel yönetim bölgelerinin en varlıklı beşte birinde yaşıyorlar.

Bu arada, MCB Dış İlişkiler Komisyon Başkanı Ufuk Seçgin, İngiltere Çoklu Yoksunluk Endeksini değerlendirdi. Seçgin, ayrıca şehir merkezlerindeki yoksunluk ihtiyaçlarının da dikkate alınması gerektiğine dikkat çekti.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Kardeşlik ve Dayanışma Coşkusu

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Kardeşlik ve Dayanışma Günü Belçika’nın Hasselt kentinde binlerce kişinin katılımı ile yapıldı.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş