Gündem

AİHM, Zemmour’a Müslümanlara Karşı Nefreti Körüklemekten Verilen Cezayı Yerinde Buldu

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Fransız yargısının, aşırı sağcı yazar, gazeteci ve siyasetçi Eric Zemmour'a Müslümanlara karşı ayrımcılığı ve nefreti körüklediğine ilişkin verdiği cezayı haklı buldu.
20 Aralık 2022
@aa

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Fransız yargısının, aşırı sağcı yazar, gazeteci ve siyasetçi Eric Zemmour’a Müslümanlara karşı ayrımcılığı ve nefreti körüklediğine ilişkin verdiği cezayı haklı buldu. Mahkeme, Fransız yargısının Zemmour’un 2016’da bir televizyon programı sırasında Fransa’daki Müslümanlara ilişkin sarf ettiği sözler sonrası verdiği cezayı, AİHM’in ifade özgürlüğüne ilişkin 10. maddesini ihlal etmediğine karar verdi.

“halk arasında ayrılığa yol açabilecek ayrımcı iddialar içeriyor”

Eric Zemmour’un programda sarf ettiği sözlerin, Müslüman toplum ile Fransız halkı arasında ayrılığa yol açabilecek olumsuz ve ayrımcı iddialar içerdiğine dikkati çeken mahkeme, programa yazar kimliğiyle katılan Zemmour’un aynı zamanda gazeteciliğin gerektirdiği “görev ve yükümlüklerden” muaf olmadığına işaret etti. Mahkeme kararında, dava konusu ifadelerin, AİHM’in ifade özgürlüğüne ilişkin 10. maddesi çerçevesinde koruma altındaki söylem kategorisinde yer almadığı, dolayısıyla yerel mahkemelerin verdiği hükümlerin uygun ve yeterli bulunduğu belirtildi.

Müslümanlara karşı nefret ifadeleri kullandığı gerekçesiyle ceza almıştı

Fransa’da 2019’da Yargıtay’da görülen davada Zemmour’a 2016’da bir televizyon programında Müslümanlara karşı ayrımcılığı ve nefreti körükleyen ifadeler kullandığı gerekçesiyle 3 bin avro para cezası verilmişti. Yargıtay, programda Müslümanlara İslam ve Fransa arasında bir seçim yapması gerektiğini ve banliyölerdeki başörtülü Müslüman kadınların ülkede İslam hakimiyetini kurmak istediğini söyleyen Zemmour’un bu açıklamalarının ayrımcılık içerdiğine hükmetmişti.(AA)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş