Toplum

Dövizle Askerlikte Yeni Ücret 5 Bin Euro Oldu

Türkiye'de memur maaşlarının belirlenmesi üzerine dövizle askerlik bedeli de tespit edildi. Bugünkü kura göre dövizle askerlik 5 bin Euro oldu.
03 Ocak 2023

Türkiye’de memur ve emekliye gelen yüzde 25’lik zam sonrası, bedelli askerlik ücreti 80 bin TL’den 100 bin TL’ye yükseldi.  Bu miktar Ocak-Haziran 2023 döneminde geçerli olacak.

Dövizle Askerlik 5 Bin 55 Euro Oldu

Türkiye’de bedelli askerlik ücretlerinin belli olmasından sonra yurt dışından dövizle askerlik yapmak isteyenlerin ödeyeceği ücret de ortaya çıktı. Yeni dövizle askerlik bedeli olarak, bugünkü Euro kuru olan 19,78  TL üzerinden hesap edildiğinde 5 bin 55 Euro ödeme yapılacak.

Euro kurunun daha da düşmesi durumunda dövizle askerlik bedeli artacak. Ancak, Euro kuru yeniden yükselirse o zaman da bedel düşecek.

Yurt dışında yaşayan vatandaşlar, bedelli askerlik ödemelerini dövizle yaptıkları için, bedellerini, Merkez Bankası tarafından belirlene ödeme yaptıkları günün kuru üzerinden ödüyorlar.

2022 Ocak’ta belirlenen bedelli askerlik fiyatı 55 bin 489 TL olurken, dövizle askerlik fiyatı ise o günkü  3 bin 750 Euro’ydu. (c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş