Gündem

Avrupa’da Grip Alarmı: Üç Ülke Salgın İlan Etti!

Avrupa'da grip vakaları, Koronavirüs vakalarına yaklaşırken, Almanya ve Slovakya'nın ardından Belçika'da da grip salgını ilan edildi.
05 Ocak 2023
@aa

Avrupa’da grip vakaları hızla artmaya devam ediyor. Vaka sayılarında koronavirüse yaklaşılırken, Almanya, Belçika ve Slovakya’da grip salgını ilan edildi. Almanya’da Robert Koch Enstitüsü tarafından yapılan açıklamada, 12-18 Aralık tarihleri arasında 160 binden fazla grip vakasının kaydedildiği aktarıldı. Özellikle 5-14 yaş arasındaki çocukların daha fazle gribe yakalandığı bilgisi paylaşıldı.

Sağlık Bakanı’ndan Yeni Varyant Uyarısı

Bununla birlikte Almanya Sağlık Bakanı Kart Lauterbach vatandaşları yeni koronavirüs varyantıyla alakalı uyardı. Lauterbach,  XBB.1.5. varyantıyla ilgili, “Umuyorum ki ülkemizde kış aylarını söz konusu varyant yaygınlaşmadan atlatabiliriz. XBB.1.5.varyantının Almanya’da var olup olmadığını, var ise ne denli bir boyutta olduğunu araştırıyoruz.” diye kaydetti.

Belçika’da Resmi Olarak Grip Salgını İlan Edildi

Öte yandan Belçika’da da resmi olarak grip salgını ilan edilmesi için gerekli şartların oluştuğu bildirildi. Belçika Ulusal Halk Sağlığı Enstitüsü (Sciensano), grip vakalarında hızlı bir artış olduğunu, bunun hekim muayenelerinin yanı sıra laboratuvar testleri ve hastaneye yatışlarda da görüldüğünü belirtti. Enstitüden yapılan açıklamada, grip (influenza) ve bronşit virüsleri dışında koronavirüs ve solunum yolu hastalıklarına yol açan diğer virüslerin halk arasında yaygın olduğu bilgisi verildi.

“Kovid-19 hastalarının sayısını geçmesi çok büyük ihtimal”

Belçika hükümetine Kovid-19 salgınıyla mücadelede danışmanlık yapan Sciensano yetkilisi Steven Van Gucht, “Hastanelerimizde Kovid-19 vakaları kadar grip vakaları görmeye başladık. Hastaneye yatırılan grip vakalarının Kovid-19 hastalarının sayısını geçmesi çok büyük ihtimal.” ifadesini kullandı. Van Gucht, herkese, ellerini iyice yıkamalarını, kalabalık yerlerde maske takmalarını, hastayken evde kalmalarını, kapalı alanları havalandırmalarını ve mümkünse grip aşısı olmalarını tavsiye etti. Belçika’dan önce Almanya ve Slovakya’da da resmi olarak grip salgını yaşandığı açıklanmıştı.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş