Gündem

Fransa’daki Hastanelerde Yoğunluk: “Bekleme Süresi 10 Saate Çıkabilir!”

Fransa’nın başkenti Paris’te, Kovid-19, grip ve bronşiolit salgınlarındaki artışın, hastanelerin acil servisleri başta olmak üzere sağlık sisteminde yoğunluğa neden olduğu belirtildi.
05 Ocak 2023
Fransa’nın başkenti Paris’te, Kovid-19 salgınının yeni dalgasına ek olarak grip ve bronşiolit salgınlarındaki artışın, hastanelerin acil servisleri başta olmak üzere sağlık sisteminde yoğunluğa neden olduğu belirtildi. Paris’teki Pitie-Salpetriere Hastanesinin de yoğunluktan etkilenen hastanelerin başında yer aldığı bildirildi. (AA)

Fransa’nın başkenti Paris’te, Kovid-19 salgınının yeni dalgasına ek olarak grip ve bronşiolit salgınlarındaki artışın, hastanelerin acil servisleri başta olmak üzere sağlık sisteminde yoğunluğa neden olduğu belirtildi. Paris’teki Pitie-Salpetriere Hastanesinin de yoğunluktan etkilenen hastanelerin başında yer aldığı bildirildi. Ülkede, hastanelerin acil servislerinde hasta yoğunluğu artınca bekleme süresi de uzun saatler almaya başladı. Personel eksikliğinin en çok yaşandığı hastanelerin acil servislerinde artan yoğunluk, sağlık çalışanları ve hastalar için çileye dönüştü. Bunlara ek olarak ülkedeki eczanelerde özellikle çocuklara yönelik parasetamol ve amoksisilin bazlı ilaçların eksikliği yaşanıyor.

Kış ve yaz döneminde hastanelerdeki durum daha zor

Ülkenin Val-d’Oise vilayetinde Gonesse Hastanesinde diyabetoloji bölümünde hemşire olarak çalışan Lina Nejjari, yaptığı açıklamada, personel eksikliğinin yıllardır devam ettiğini ve Kovid-19 salgınıyla bu sıkıntıların görünür olmaya başladığını anlattı. Nejjari, özellikle tatil zamanlarında durumun daha da zorlaştığını söyledi. Personel eksikliği nedeniyle hemşirelik öğrencilerinin daha fazla çalışmak zorunda kaldığını belirten Nejjari, Kovid-19 salgını döneminde hastanelerde bütün personelin normalden daha çok çalıştığını aktardı.

Acillerde hastalar 10 saate kadar bekleyebilir

Nejjari, hastanelerin acil servislerinde bekleme sürelerinin 5 saati geçtiğini, öncelikli başka vakalar olduğunda hastanın 10 saat bekleyebileceğini ifade etti. Ülkede devam eden üç salgın sürecinde sağlık personelinin de hastalandığını kaydeden Nejjari, bazılarının 38 derece ateşle işe gittiğine işaret ederek artan hasta sayısı ve personelin hastalanmasının personel eksikliği sorununu daha da derinleştirdiğine dikkat çekti. Dışarıdan gelen sağlık personelinin hastanede görev aldığını belirten Nejjari, personeli daha fazla çalışmaya teşvik etmek için gece mesai ücretinin artırıldığını ifade etti.

“çalışma arkadaşlarım artık çalıştıkları saatleri saymayı bıraktı”

Paris’in banliyösü Saint-Denis kentinde Delafontaine Hastanesi bünyesindeki CGT sendikası Genel Sekreteri Abdelhak Zombo da artan yoğunluk karşısında çalışma arkadaşlarının artık çalıştıkları saatleri saymayı bıraktığını söyledi. Yaklaşık 20 yıldır hastanelerdeki bu kronik sorunu yetkililere anlatmaya çalıştıklarını dile getiren Zombo, bugün sağlık personelinden istifa edenlerin olduğuna dikkati çekti.

“Macron’un, sağlık personelini de teselli etmesini görmek isterdim”

Zombo, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Katar’da futbol milli takım oyuncusu Kylian Mbappe’yi teselli etmesini hatırlatarak “Macron’un, sağlık personelini de teselli etmesini görmek isterdim.” diye konuştu. Çalıştığı kent Saint-Denis’teki sakinlerin sağlık hizmetine ulaşmakta güçlük çektiğine işaret eden Zombo, iş arkadaşlarının bazılarının haftalık 70 saate kadar çalıştığını bazılarının çok çalışmaktan bitkin düştüğünü ifade etti. Yatak eksikliğinin acil servislerin önemli bir sorunu olduğunu vurgulayan Zombo, bazen hastaların saatlerce veya günlerce koltukta veya sedyede acil koridorlarında beklediğini kaydetti.(AA)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş