Toplum

Almanya’da Konut Yardımında Yeni Dönem Başladı

Almanya’da yeni konut yardımı uygulaması yürürlüğe girdi. Yeni uygulamaya göre hem daha yüksek oranda yardım verilecek hem de daha fazla kişi yardımdan faydalanacak.
06 Ocak 2023
@shutterstock

Almanya’da 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren yeni konut yardımı (Wohngeld) yürürlüğe girdi. Konut yardımından sadece kiracılar değil, ev sahipleri de yararlanabiliyor. Daha önceleri, Isıtma/kalorifer giderleri daha konut yardımına dahil değilken, 1 Ocak’tan itibaren kalorifer masrafları da konut yardımına dahil edildi.

Kimler Konut Yardımı Alabiliyor?

Konut yardımından az gelirli kişilerle aileler faydalanabiliyorlar. Ancak, emeklilerle huzurevi sakinlerinin yanı sıra, BaföG hakkı olmayan ya da tam kredi almayan stajyerler ve öğrenciler de kira yardımı için başvurabiliyorlar.

Buna karşılık, vatandaşlık ödeneği veya diğer sosyal yardımları alanlar kıra yardımı alamayacaklar. Çünkü, bu kişilere verilen sosyal yardımlar içerisinde zaten konut yardımı da bulunuyor.

Konut Yardımı Miktarı Her Haneye Göre Değişiyor

Kira yardımının miktarı, kişinin ya da ailenin geliri ve evin kirasına veya müstakil ise masraflarına göre değişebiliyor. Kira yardımı, kalınan evde kaç kişinin kaldığı, haneye giren toplam aylık geliri ve kira miktarına bakılarak tespit ediliyor.

Asgari geçim geliri sınırının yükseltilmesi sonrasında, Almanya’da daha önce konut yardımı alma imkânı olmayan yüz binlerce kişinin de yardım alma imkânı oluştu.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş