Dünya

İsrail’in Aşırı Sağcı Bakanı Ben-Gvir, Filistin Bayrağı Asılmasını Yasakladı

İsrail'in aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, kamuda Filistin bayrağı asılmasının yasaklanması için polise talimat verdiğini duyurdu.
09 Ocak 2023
@shutterstock

Bakan Ben-Gvir Twitter hesabındaki paylaşımında, “Bugün (8 Ocak) polise, herhangi bir Filistin bayrağının veya terör örgütüyle özdeşleşen veya İsrail Devleti’ne karşı tahrik eden herhangi bir bayrağın dalgalanmasının yasaklanması talimatını verdim.” ifadelerini kullandı.

“Tüm gücümüzle terör ve terör teşvikiyle mücadele edeceğiz” diyen aşırı sağcı Ben-Gvir, kamuda Filistin bayraklarının dalgalandırılmasını yasakladı.

Ben-Gvir’in, İsrail hapishanelerinde 40 yıl geçiren Filistinli mahkum Kerim Yunus’un 5 Ocak’taki tahliyesi sonrası Hayfa’daki köyü Ara’da Filistin bayrakları açılarak coşkuyla karşılanması üzerine böyle bir karar aldığı belirtiliyor.

İsrail yasaları Filistin bayraklarını yasaklamıyor ancak polis ve askerler kamu düzenini tehdit ettiğini düşündükleri durumlarda bayrakları kaldırma hakkına sahip.

Benjamin Netanyahu’nun yeni hükûmetinde aşırı milliyetçi bir partiye başkanlık eden ve bakan olarak polisi denetleyen Ben-Gvir bu talimatıyla bayrakların kaldırılması konusunda sert bir çizgi izleyeceğinin sinyallerini veriyor.(c/aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş